REKLAMA

Ile tak naprawdę kosztuje nas hodowla przemysłowa kurczaków?

 

Raport ZOBSiE
1moxfPEfVXXhl1q niKtrI4wwuPQe4o1xldK7CucsZQjVE3ARexQSzzbULkLokr3OtJJUhrnN2jn0DQ4qxcULT7y  SGKvOpAB1tL F NAubalCqZoyGLy7RoemAAhn vwrD
Zdj. Otwarte Klatki

Polska jest największym producentem drobiu w Europie - rocznie ubija się tu ponad miliard kurczaków, z czego aż 45% idzie na eksport. Według najnowszego raportu Zachodniego Ośrodka Badań Społecznych i Ekonomicznych państwo oraz społeczeństwo ponoszą ogromne koszty tak gwałtownego wzrostu produkcji drobiowej i jej koncentracji przestrzennej.

Według raportu Rozwój przemysłowej hodowli drobiu w Polsce a koszty eksternalizowane autorstwa Jarosława Urbańskiego fakt, że Polska zalicza się obecnie do potentatów produkcji drobiu w Europie jest powodem, dla którego państwo i społeczeństwo muszą zmagać się nie tylko z zagrożeniami ekonomicznymi, środowiskowymi, epidemiologicznymi, zdrowotnymi czy społecznymi, ale także ponosić duże koszty eksternalizowane, czyli takie, które nie są ponoszone przez przedsiębiorstwa, ale przerzucane na barki całego społeczeństwa; dzięki temu przemysł drobiarski może zachować skalę oraz rentowność produkcji i dalej dostarczać tanie mięso oraz jaja.


Z raportu dowiedzieć się można m.in., jak wyglądał rozwój hodowli drobiu w Polsce oraz jakie  zmiany nastąpiły w rolnictwie w związku z nowym modelem chowu. Chodzi m.in. o zjawisko koncentracji pionowej w branży drobiowej, które jest odpowiedzią na relatywnie niską rentowność tego typu działalności: Rozwiązaniem staje się kontrola możliwie wszystkich ogniw produkcji, wiążąca się z koncentracją kapitałową: firmy drobiowe rozrastają się, “wchłaniają” konkurencję, kontrolują podaż coraz większego wolumenu produktów nie tylko pochodzenia zwierzęcego, ale także np. pasz.”

Jak zauważa autor raportu, takie rozwiązanie może być niebezpieczne - skutkuje to m.in. dużym zagrożeniem dla biologicznej bioróżnorodności ptaków hodowlanych (50% światowej produkcji jaj i 67% mięsa drobiowego pochodzi z ferm użytkujących bardzo podobne genetycznie zwierzęta).

Urbański sprzeciwia się też stwierdzeniu, że większość kapitału w przemyśle drobiarskim jest polska. Zaznacza, że faktycznie to polscy hodowcy ponoszą ryzyko ekonomiczne, a lokalne społeczności zmagają się z kosztami oddziaływania na środowisko, tłumaczy jednak, że dostawcy pasz, znaczna część firm przetwórczych i sieci handlu detalicznego są pod kontrolą kapitału zagranicznego.

Sam Urbański tak komentuje sytuację:
Za mało mówi się o konsekwencjach pewnych decyzji ekonomicznych. Produkcja drobiowa powiela tak naprawdę najgorsze schematy polskiej produkcji surowcowej, napędzanej w dużym stopniu eksportem. Przedsiębiorcy i koncerny nie liczą się z kosztami ukrytymi, z konsekwencjami jakie niesie tego typu koncentracja produkcji zwierzęcej dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego, a także dobrostanu samych zwierząt. Przy czym, według mnie, na pierwszym miejscu problemem jest koncentracja produkcji, na drugim jej skala.

Jak podkreśla, skutkiem koncentracji i intensyfikacji hodowli są zagrożenia epidemiologiczne, które nie tylko stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt, ale również są obciążające dla budżetu państwa. W 2017 r. w woj. wielkopolskim i lubuskim tylko na walkę z ptasią grypą wydano blisko 99 mln złotych.

Dodatkowym niebezpieczeństwem jest powszechne stosowanie antybiotyków na fermach, mimo że przepisy tego zabraniają. Według ustaleń NIK aż 70% hodowców stosuje antybiotyki, a w przypadku drobiu odsetek ten jest jeszcze wyższy: 82% – w przypadku kurczaków i 88% – w przypadku indyków. Powszechne stosowanie antybiotyków przyczynia się do antybiotykooporoności bakterii. W Unii Europejskiej rokrocznie z tego tytułu przedwcześnie umiera ok. 25 tys. osób.
Kolejnym ukrytym kosztem masowej hodowli zwierząt są zanieczyszczenia gleb i wód , a także odory, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz znacząco obniżają wartość nieruchomości (nawet do 50%).

Od lat zgłaszają się do nas mieszkańcy wsi i miasteczek, którzy borykają się z ogromnymi uciążliwościami wynikającymi z funkcjonowania ferm przemysłowych w ich sąsiedztwie komentuje Ilona Rabizo z Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym Smród wdziera się w każdy zakamarek domu. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie, sprawia, że wnuki przestają odwiedzać dziadków, a dzieci nie mogą bawić się na dworze. Ludzie przywykli do suszenia prania w ciepłe dni w garażu  zamiast na zewnątrz. Mieszkańcy zgłaszają też konkretne straty ekonomiczne - ich domy, dorobki życia, tracą na wartości, a w tym samym czasie ktoś inny się bogaci kosztem ludzi, zwierząt i środowiska. Raport ZOBSiE wskazuje konkretne kwoty i negatywne skutki, jakie my jako społeczeństwo, ponosimy - podsumowuje.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie:


###

 

Koalicja Społeczna STOP FERMOM powstała, by zjednoczyć lokalne protesty oraz pokazać skalę problemu, z jakim borykają się mieszkańcy polskich wsi. Dąży do ograniczenia rozrostu wielkich ferm na rzecz małych gospodarstw rolnych, wprowadzenia przepisów chroniących obszary cenne krajobrazowo i przyrodniczo, a także do zakazu budowania ferm w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej.

7baf235a36d87c2baa67ecfd0d6f646e


Otwarte Klatk| Open Cages


Celem Stowarzyszenia Otwarte Klatki jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. | Our goal is to prevent the suffering of animals through the introduction of systemic social change, documenting the conditions of factory farming and education to promote positive attitudes toward animals.

125ml milk

1moxfPEfVXXhl1q niKtrI4wwuPQe4o1xldK7CucsZQjVE3ARexQSzzbULkLokr3OtJJUhrnN2jn0DQ4qxcULT7y  SGKvOpAB1tL F NAubalCqZoyGLy7RoemAAhn vwrD
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

rozrostu ograniczenia Dąży polskich pokazać ponosimy protesty zjednoczyć powstała, FERMOM Społeczna stronie: http://www.zobsie.pl/raporty/16-rozwoj-przemysowej-hodowli-drobiu-w-polsce-a-koszty-eksternalizowane ###   Koalicja dostępna treść podsumowuje. Pełna niebezpieczeństwo dobrostanu epidemiologiczne, dowiedzieć związku rolnictwie nastąpiły  zmiany rozwój wyglądał m.in., jaja. Z chowu. mięso dostarczać zachować drobiarski przemysł dzięki społeczeństwa; całego przerzucane modelem Chodzi ponoszone wszystkich kontrolują konkurencję, “wchłaniają” rozrastają drobiowe kapitałową: koncentracją wiążąca możliwie zjawisko kontrola Rozwiązaniem działalności: niską relatywnie odpowiedzią drobiowej, branży pionowej przedsiębiorstwa, takie, większego Zachodniego drobiowej wzrostu gwałtownego ogromne Ekonomicznych Społecznych Badań Ośrodka najnowszego Według eksport. kurczaków, miliard rocznie producentem największym Klatki Polska ZOBSiE Zdj.   Raport przestrzennej. Rozwój eksternalizowane, muszą ponosić społecznymi, zdrowotnymi epidemiologicznymi, środowiskowymi, ekonomicznymi, zagrożeniami zmagać którego przemysłowej powodem, potentatów obecnie zalicza Polska Urbańskiego Jarosława autorstwa eksternalizowane podaż wolumenu zagrożenia ekonomicznych. napędzanej surowcowej, polskiej schematy najgorsze powiela drobiowa Produkcja decyzji stopniu pewnych konsekwencjach mówi sytuację: komentuje Urbański zagranicznego. Sam kontrolą detalicznego dużym eksportem. przetwórczych według intensyfikacji skutkiem podkreśla, skala. Jak drugim problemem miejscu pierwszym zwierząt. Przedsiębiorcy samych naturalnego, środowiska zwierzęcej niesie konsekwencjami ukrytymi, liczą koncerny handlu część produktów biologicznej użytkujących pochodzi drobiowego mięsa światowej hodowlanych ptaków bioróżnorodności zagrożeniem podobne dużym skutkuje niebezpieczne rozwiązanie raportu, zauważa pasz.” Jak zwierzęcego, pochodzenia bardzo genetycznie znaczna ryzyko dostawcy jednak, tłumaczy środowisko, oddziaływania zmagają społeczności ekonomiczne, hodowcy zwierzęta). Urbański polscy faktycznie Zaznacza, polska. drobiarskim przemyśle większość stwierdzeniu, sprzeciwia animals.
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »