„Wspieranie użytkowników terenów wojskowych w zarządzaniu obszarami Natura 2000” to tytuł projektu, który będzie realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz programu LIFE. Inicjatywa mająca na celu poprawę zarzadzania 116 obszarami Natura 2000 w Polsce zostanie wsparta blisko 3 milionami złotych z NFOŚiGW i ponad 4 milionami złotych z programu LIFE. Umowa w tej sprawie została podpisana 18 stycznia 2023 roku przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW oraz Michała Wiśniewskiego, wiceministra w Ministerstwie Obrony Narodowej w obecności m.in. wiceminister klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej.
Głównym celem projektu jest stworzenie trwałej sieci zarządzania obszarami Natura 2000 na terenach wojskowych w Polsce we współpracy pomiędzy: Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Rejonowymi Zarządami Infrastruktury, Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska oraz innymi instytucjami wojskowymi i cywilnymi, mającymi wpływ na ochronę obszarów Natura 2000.
Nieustannie pracujemy na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa przyrodniczego, chronionego także w ramach europejskiej sieci Natura 2000, największego w skali światowej systemu ochrony zagrożonych siedlisk i gatunków – mówi Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska. – Projekt realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej pokazuje, że tereny służące wojsku, mogą jednocześnie charakteryzować się wyjątkową wartością przyrodniczą w skali Unii Europejskiej. Choćby z powodu występowania w ich obrębie cennych siedlisk i gatunków. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe zarządzanie takimi obszarami
– uzupełnia wiceszefowa resortu.
Na terenach zarządzanych przez MON występują niemal wszystkie formy ochrony przyrody określone w ustawie o ochronie przyrody tj.: 116 obszarów Natura 2000, 14 rezerwatów przyrody, 11 parków narodowych, 30 parków krajobrazowych, 37 pomników przyrody, 20 użytków ekologicznych i 4 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe.
Program LIFE jest właśnie po to, by pomagać wszystkim, którzy chcą podejmować działania na rzecz środowiska, chronić nasze naturalne dziedzictwo i zmagać się ze zmianami klimatu, a w szczególności, jak pokazuje przykład projektu MON, stanowi instrument wsparcia podmiotów publicznych w realizacji zobowiązań państwa wynikających z przepisów unijnych w zakresie ochrony środowiska
– podkreśla Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Inicjatywa, którą wesprze Narodowy Fundusz ma szczególne znaczenie w kontekście wsparcia działań związanych z ochroną siedlisk przyrodniczych dla obszarów Natura 2000. W ramach realizacji projektu przewidziano m.in. sporządzenie map siedlisk przyrodniczych, monitorowanie stanu ochrony siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, a także stworzenie trwałego partnerstwa na rzecz ochrony przyrody na terenach wojskowych na poziomie międzynarodowym, krajowym i regionalnym – m.in. z regionalnymi i Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
Projekt niesie ze sobą także niezwykle ważny walor edukacyjny, ponieważ w wyniku prowadzonych aktywności zostanie zrealizowany m.in. kompleksowy program szkoleń podnoszący kompetencje zawodowe pracowników instytucji mających wpływ na zarządzanie obszarami Natura 2000, odbędzie się także cykl warsztatów skierowanych do osób zainteresowanych ochroną przyrody na terenach wojskowych.
Należy dodać, że Natura 2000 to program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Jego celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Warto przypomnieć, że Program LIFE jest jedynym programem zarządzanym na poziomie Komisji Europejskiej i w całości dedykowanym zagadnieniom ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej.
Zdjęcia (2)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat