W dniach 19-22 października 2015 r. Instytut Energetyki Odnawialnej zorganizował wyjazd studyjny do Niemiec, w którym udział wzięli doradcy rolni z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa i Centrum Doradztwa Rolniczego, którzy zajmują się problematyką związaną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych.
Grupa liczyła 20 osób. Wyjazd został zorganizowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, we współpracy z Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec. Celem wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń polsko – niemieckich w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii (OZE) na obszarach wiejskich, a także praktyczne zapoznanie się z funkcjonowaniem energetyki prosumenckiej, rozproszonej, gminnej oraz spółdzielni energetycznych, zarówno pod kątem korzyści z zastosowania konkretnych technologii OZE, jak i z aspektami zastosowania różnych instrumentów regulacyjnych, współpracy z samorządami i współpracy z sieciami dystrybucyjnymi.
Wyjazd poprzedziło spotkanie w Warszawie, gdzie organizatorzy oraz przedstawiciel Ambasady Niemiec i przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przywitali uczestników przedstawiając rozwój energetyki prosumenckiej w obu krajach.
Instytut Energii Odnawialnej podzielił się również wynikami projektu OZERISE „Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach” oraz o doborze taryf na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych. W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy zapoznali się z działalnością spółdzielni rolniczej w Trampe. Spółdzielnia gospodaruje na 1420 ha słabych gleb uprawiając rzepak, słonecznik, jęczmień i owies. Budynki spółdzielni wymagały gruntownych remontów, stąd jednocześnie z remontami na dachach zamontowano panele fotowoltaiczne o mocy 299 kWp. Wytwarzana energia elektryczna zużywana jest na potrzeby spółdzielni a nadwyżki oddawane są do sieci. Spółdzielnia sprzedaje energię do sieci za 13 centów, natomiast zakupuje niedobory za 27 centów. W bilansie rocznym spółdzielnia oszczędza 10 tys. Euro.
Następnie grupa udała się do Centrum Edukacji Przyrodniczo-leśnej w miejscowości Eberswalde. Centrum zajmuje się edukacją różnych grup społecznych. Realizuje różne projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii i racjonalizacji zużyciu energii. Współpracuje z uczelniami i instytutami naukowymi. Działalność centrum obejmuje obszar powiatu Barnin około 500 km2. Na tym obszarze zainstalowane jest 160 MW w energii wiatrowej, 143 MW energii słonecznej i 5 biogazowni o mocy łacznej4,5 MW . Prowadzone są projekty badawcze związane z magazynowaniem energii.
Kolejnym punktem programu było gospodarstwo rolne w miejscowości Brodwin gospodarujące na powierzchni 1250 ha. Gospodarstwo zajmuję się ekologiczną produkcją i hodowlą krów mlecznych. Mleko przetwarzane jest we własnej mleczarni na sery. Gospodarstwo zajmuje się również produkcją warzyw. Przetwory mleczne i warzywa przygotowywane są w paczkach dla około 1600 klientów w Berlinie i dostarczane kilka razy w tygodniu. Na dachach budynków zamontowane są panele fotowoltaiczne o mocy 246kW. Energia wytwarzana w panelach fotowoltaicznych pokrywa w całości potrzeby gospodarstwa. W drugim dniu grupa zapoznała się z samowystarczalną energetycznie wsią Feldheim, która zrobiła na doradcach największe wrażenie. Wieś zamieszkuje około 130 mieszkańców. Działa tutaj spółdzielnia rolnicza na powierzchni 1,7 tys. ha. Farma wiatrowa składa się z 47 wiatraków o mocy 91 MW, nadwyżki energii sprzedawane są do sieci. Biogazownia o mocy 526 kW wykorzystuje gnojowicę, produkty uboczne i kukurydzę. Poferment wykorzystywany jest jako nawóz. Ciepło z biogazowni dostarczane jest własną siecią do mieszkańców. Wybudowany został piec na biomasę ze zbiornikami buforowymi, który wykorzystywany jest w okresie zimy w czasie dużych chłodów. Na opuszczonych terenach po wojskach radzieckich zamontowano 9844 moduły fotowoltaiczne o mocy 2,25 MW. Energia elektryczna wykorzystywana jest na potrzeby mieszkańców wsi a reszta magazynowana w specjalnym magazynie w akumulatorach litowo-jonowych. Cała wieś posiada własną sieć elektryczna i cieplną. Dzięki takim rozwiązaniom koszty energii elektrycznej i cieplnej spadły o połowę i wynoszą 16.6 centów za kWh podczas gdy energia z sieci kosztuje 28,30 centów za kWh. Podobnie jest z energią cieplną.
Doradcy pełni wrażeń wrócili bardzo zadowoleni z wyjazdu studyjnego podkreślając wysoki poziom merytoryczny i miłe przyjęcie w obiektach niemieckich.
Opracował: Zdzisław Ginalski
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Wyjazd-studyjny-doradcow-rolnych-do-Niemiec-z-zakresu-wykorzystania-OZE-w-rolnictwie.html