NFOŚiGW dofinansuje projekt Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) przy równoległym wsparciu z programu LIFE. „Plan efektywnego podnoszenia świadomości społecznej dla wdrażania GOZ w zakresie wykorzystania materiałów z recyklingu opon w środowisku miejskim” zostanie zrealizowany we współpracy z partnerami europejskimi dzięki wsparciu finansowemu w wysokości ponad 1,6 mln zł.
Celem projektu o akronimie „RE-PLAN CITY LIFE” jest zebranie i propagowanie szerokiej wiedzy o możliwościach wykorzystania surowców wtórnych pozyskanych w procesach recyklingu opon (RTM - recycled tyre materials) oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie wdrażania różnego rodzaju zastosowań dla nowych materiałów i produktów zawierających RTM w środowisku miejskim.
Przedsięwzięcie IETU będzie realizowane w kooperacji z partnerami zagranicznymi spośród których koordynującym będzie francuski ETRA (European Tyre Recycling Association) - niezależne europejskie stowarzyszenie zrzeszające ponad 250 podmiotów zajmujących się recyklingiem opon w 43 krajach. Wśród partnerów projektu znalazły się również instytucje z Francji, Włoch, Słowenii i Grecji.
Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana we wrześniu br. przez przedstawicieli NFOŚiGW oraz IETU na bazie zasobu „Współfinansowanie Programu LIFE”. Dotacja przekazana beneficjentowi wyniesie 405 tys. zł. Dofinansowanie ze środków NFOŚiGW przeznaczone będzie w całości na pokrycie wydatków związanych z działaniami wdrożeniowymi i komunikacyjnymi, których realizatorem w projekcie LIFE ma być IETU, tj. usług powiązanych z portalem internetowym, opracowaniem narzędzi informatycznych wspierających rozwój i wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym i wsparciem technicznym dla spotkań i wydarzeń wirtualnych i hybrydowych.
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych od wielu lat jest zaangażowany w krajowe i międzynarodowe projekty dotyczące ochrony środowiska, w tym w zakresie gospodarki odpadami. Bodźcem do udziału w projekcie RE-PLAN CITY LIFE był fakt, że w krajowym systemie gospodarki odpadami, recykling odpadów- zużytych opon wynosi zaledwie ok. 35%. Opony są w większości poddawane termicznemu przekształcaniu w cementowniach. Mimo że w procesie tym wykorzystywana jest energia do wypalania klinkieru, z punktu widzenia zasad GOZ - potencjał surowcowy opon jest marnowany. Wieloletnie badania prowadzone przez jednostki naukowe UE, oraz wyniki wdrożeń wskazują, że przy odpowiednim podejściu, stosowanie materiałów z recyklingu opon (guma, stal, tekstylia i tworzywa sztuczne) może przynieść wymierne korzyści. Dotyczy to szerokiej gamy zastosowań, wśród których można wymienić np. - stosowanie materiałów z recyklingu opon do projektowania i produkcji elementów tłumiących drgania (infrastruktura sektora transportu i komunikacji miejskiej - tramwaje, kolejki itp.), szerokie zastosowania w zakresie inwestycji z sektora sportowego i rekreacyjnego (maty lekkoatletyczne, bieżnie itp.), czy zastosowania w budownictwie.
Doświadczenia instytucji zaangażowanych w realizację Projektu wykazują, że wciąż istnieje wiele okoliczności o charakterze technicznym i proceduralnym, które utrudniają bądź uniemożliwiają efektywne wykorzystywanie zużytych opon. Dlatego celem Projektu jest podniesienie świadomości na temat możliwości wdrażania zasad gospodarki obiegu zamkniętego dla produktów i aplikacji materiałów z recyklingu opon, które będą sprzyjać stosowaniu i wdrażaniu przyjaznych dla środowiska, kosztowo-efektywnych dobrych praktyk możliwych do wdrożenia w inwestycjach gminnych.
Rolą IETU we współfinansowanym przez NFOŚiGW projekcie LIFE jest stworzenie kompleksowego narzędzia informatycznego wspierającego wykorzystanie RTM. Przewiduje się uruchomienie bazy danych produktów i użytkowników, platformy internetowej z wirtualnym narzędziem umożliwiającym prowadzenie konsultacji, wymiany wiedzy i informacji pomiędzy użytkownikami, jak również udział w działaniach szkoleniowych i komunikacyjnych, służących rozpowszechnianiu wyników projektu. System informatyczny wykonany w ramach inicjatywy posłuży przynajmniej 2 tys. osób oferując m.in. bazę użytkowników zainteresowanych RTM i przynajmniej 100 pozycji danych o produktach związanych z RTM. IETU zorganizuje także 2 konferencje (warsztaty) i przeprowadzi 4 szkolenia tematyczne.
Źródło
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
https://www.nfosigw.gov.pl/