Podsumowanie wyników projektu na temat zapobiegania zanieczyszczeniom, realizowanego przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji, było głównym tematem konferencji „W kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej Produkcji i EMAS”. W wydarzeniu, które odbyło się 2 grudnia 2022 r., udział wzięła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
Podczas konferencji wiceminister Małgorzata Golińska, jako przewodnicząca Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, wręczyła certyfikaty potwierdzające wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości polskim firmom. Firmy te realizują zasady Czystszej Produkcji (CP), czyli strategii ochrony środowiska bazującej na ciągłym zapobieganiu zanieczyszczeniom i marnotrawstwom u źródeł ich powstawania - oraz zamykaniu obiegów materiałowych zgodnie z zasadami GOZ. Wpis do tego rejestru uzyskują przedsiębiorstwa i instytucje wyróżniające się w zakresie realizacji Czystszej Produkcji, które równocześnie mogą wykazać się szeroko pojętymi działaniami prospołecznymi, wykraczającymi poza sferę ochrony środowiska.
Akademia Czystszej Produkcji, realizowana przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji, to kurs adresowany do firm, w ramach którego wdrażane są w przedsiębiorstwach systemy zarządzania środowiskowego, w tym wiele inwestycji i dobrych praktyk godnych naśladowania
– podkreśliła wiceminister Golińska.
Wiceminister klimatu i środowiska doceniła także statystyki Polskiego Ruchu CP, wyliczając, że w zakończonych dotąd szkół i akademii przeszkolono już 1126 instytucji oraz wdrożono 815 Projektów CP i przeszkolono 1620 Ekspertów Czystszej Produkcji.
W trakcie trwania wydarzenia uczestnicy wysłuchali także wykładów na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Polsce, a także roli Programu Czystszej Produkcji w GOZ, EMAS w GOZ oraz oceny cyklu życia wyrobu (ang. LCA) oraz analizy śladu węglowego w praktyce biznesowej. Dodatkowo przedstawiciele siedmiu firm, które ukończyły trzy edycje Akademii Czystszej Produkcji, przedstawili proekologiczne rozwiązania swoich przedsiębiorstw.
Wspólnie z wiceminister Małgorzatą Golińską certyfikaty wręczali: zastępca p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski, wiceprezes NFOŚiGW Sławomir Mazurek oraz prezes Stowarzyszenia Polski Ruch CP Michał Cichy.
Zdjęcia (2)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat