Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Kryzys klimatyczny i rola energii jądrowej” podczas 2. Międzynarodowej Konferencji o Zmianach Klimatu i Roli Energii Jądrowej: Atoms4NetZero. Wydarzenie organizowane jest przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, w dniach 9-13 października 2023 r., w Wiedniu.
Podczas konferencji wiceminister podkreślił zaangażowania Polski w działania na rzecz transformacji energetycznej i przeciwdziałania zmianom klimatu.
Wiceminister zaprezentował również założenia do aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, w tym założenia transformacji sektora energetycznego Polski w ramach polityki klimatycznej UE i zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego. Wskazał kluczową rolę energetyki jądrowej w tym zakresie.
Zużycie i zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie na całym świecie. Wszyscy potrzebujemy rozwiązania długoterminowego, proekologicznego i stabilnego. Aby do roku 2050 dojść do gospodarki opartej na bezemisyjnej energii, musimy wdrożyć wszystkie dostępne technologie, w tym energię jądrową, słoneczną, wiatrową i wodorową. Zwłaszcza te, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo energetyczne
– powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Bez rozwoju energetyki jądrowej nie będzie możliwe osiągnięcie jakichkolwiek celów klimatycznych. Zeroemisyjna cywilna energetyka jądrowa jest najważniejszym elementem dekarbonizacji polskiej energetyki i osiągnięcia celów neutralności klimatycznej. Aby znaleźć rozwiązanie umożliwiające szybką i skuteczną redukcję emisji CO2, konieczne są znaczne inwestycje w zeroemisyjne źródła energii, takie jak energia jądrowa, która pozostaje najskuteczniejszą technologią wytwarzania energii w obciążeniu podstawowym o zerowej emisji dwutlenku węgla
– zaznaczył wiceminister.
Zdjęcia (2)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat