REKLAMA

Usuwanie folii i innych odpadów rolniczych – realizacja programu

W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków dla gmin na dofinansowanie usuwania folii rolniczej i innych odpadów pochodzących z produkcji rolniczej. Wielkopolska Izba Rolnicza informowała rolników oraz gminy o tym programie. Między innymi dzięki naszemu zaangażowaniu ponad 100 gmin z Wielkopolski złożyło wnioski. [ Pobierz listę ]

Z uzyskanych aktualnie informacji wynika, że dla wszystkich wnioskujących wystarczy środków na refundację z budżetu przeznaczonego na ten cel. Do tej pory rozpatrzono około 50 % złożonych wniosków i podpisano bądź jest w trakcie podpisanie umów z gminami. Pozostała część wniosków jest w trakcie weryfikacji.

1

Foto: Erich Westendarp z Pixabay

Dofinansowanie z NFOŚiGW obejmuje dotację do 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w Mg masy odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia.

Wielkopolska Izba Rolnicza jeszcze w październiku ubiegłego roku wystosowała pismo do Ministra Ochrony Środowiska zawierające konstruktywne uwagi co do zasad wdrażania tego bardzo potrzebnego programu w przyszłości. Uwagi te były słuszne, gdyż wiele gmin zwraca uwagę na to, iż środki przyznane na odbiór folii nie do końca mogą pokrywać poniesione koszty. Określona stawka jest zbyt niska. Mamy sygnały, że dotacja w wysokości 500 zł/t nie pokryje kosztów zbiórki i utylizacji tego rodzaju odpadów, nawet od gmin, które podpisały już umowy. Jak sugerowaliśmy wcześniej - zbieranie odpadów pochodzących z działalności gospodarczej nie leży w kompetencjach gmin w związku z czym z powodów formalnych nie mogą one ponosić żadnych kosztów związanych z takim działaniem.

Z uzyskanych informacji od gmin w województwie wielkopolskim, które złożyły wniosek, wynika iż większości z nich wnioski rozpatrzono pozytywnie, przeszły etap weryfikacji i czekają na podpisanie umów, a niektóre gminy, jak na przykład Grabów nad Prosną rozpoczęły już akcję zbierania folii.

Magdalena Kołodziejek

Przeczytaj także:
Artykuł z listopda 2019 pt. Aktualny stan realizacji programu usuwania folii rolniczej

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Usuwanie-folii-i-innych-odpadow-rolniczych-----realizacja-programu.html
 

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

programu innych wniosków odpadów Usuwanie realizacja rolniczych odpadów kosztów rozpatrzono informacji uzyskanych które dzięki trakcie Rolnicza pochodzących podpisanie Środowiska usuwania Ochrony zwraca słuszne, podpisały umowy. sugerowaliśmy końca wcześniej działalności gospodarczej kompetencjach przyszłości. związku powodów zbieranie rodzaju odpadów, środki odbiór pokrywać poniesione koszty. przyznane Określona niska. utylizacji sygnały, dotacja uwagę wysokości pokryje zbiórki stawka wielkopolskim, formalnych listopda rozpoczęły akcję zbierania folii. Magdalena Kołodziejek Przeczytaj także: Artykuł Aktualny Grabów realizacji rolniczej    Źródło  Wielkopolska Rolnicza  http://www.wir.org.pl/ Informacja uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl Żródło: Prosną przykład ponosić wynika żadnych związanych działaniem. Z województwie bardzo złożyły wniosek, większości gminy, wnioski pozytywnie, przeszły weryfikacji czekają umów, niektóre potrzebnego wdrażania wynika, Wielkopolski złożyło wnioski. Pobierz listę aktualnie wszystkich naszemu wnioskujących wystarczy środków refundację budżetu przeznaczonego zaangażowaniu innymi złożonych nabór ubiegłym Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej ogłosił dofinansowanie Między rolniczej produkcji rolniczej. Wielkopolska informowała rolników programie. około podpisano konstruktywne odzyskowi owijania balotów, opakowań nawozach unieszkodliwionych poddanych przedsięwzięcia. Wielkopolska siatki jeszcze październiku ubiegłego wystosowała Ministra zawierające sznurka rolniczych, bądź Pixabay Dofinansowanie umów gminami. Pozostała część weryfikacji. Foto: Westendarp NFOŚiGW wyrażonej obejmuje dotację kwalifikowanych, zastrzeżeniem, dofinansowania przekroczyć iloczynu http://nowoczesnafarma.pl/Usuwanie-folii-i-innych-odpadow-rolniczych-----realizacja-programu.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »