Lasy Państwowe współpracują z parkami narodowymi, wspierając finansowo różne działania podejmowane na ich terenach. Środki pochodzą z tzw. funduszu leśnego. Pakiet działań, które zostaną objęte dofinansowaniem w tym roku, został już zatwierdzony przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych oraz Ministerstwo Środowiska.
Rodzaje działań objętych dofinansowaniem definiuje ustawa – mogą to być m.in. przedsięwzięcia służące ochronie przyrody wykonywane metodami gospodarki leśnej czy badania naukowe prowadzone przez park lub na jego terenie. Z efektów tego wsparcia korzystają zarówno ludzie, jak i przyroda. W wielu parkach odnawia się i pielęgnuje młode drzewostany, chroni rośliny przed szkodnikami czy prowadzi działania związane z ochroną przeciwpożarową. Dzięki nakładom na infrastrukturę turystyczną są budowane wieże widokowe, wiaty i ławki. Montuje się tablice edukacyjne oraz odnawia oznakowania szlaków pieszych czy rowerowych.
Dodatkową opieką obejmuje się też zwierzęta, które przebywają w rezerwatach, np. białowieskie żubry – pokrywając koszt infrastruktury do ich obsługi, jak również koszty funkcjonowania ośrodków rehabilitacji wraz z niezbędnym sprzętem.
Takie inwestycje zazwyczaj są oznakowane tabliczką „Dofinansowano z funduszu leśnego”.
Źródło: Lasy Państwowe(link otwiera się w nowym oknie).
Ministerstwo Środowiska