„Promocja Parków Narodowych jako marki” to nazwa projektu, realizowanego od 2016 roku przez Ministerstwo Środowiska (obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska), która ma na celu zbudowanie trwałego poparcia społecznego dla instytucji parków narodowych, a także aktywnie zaangażuje rzesze Polaków w realizowaną przez nie misję ochrony przyrody. Zadania w ramach projektu mają też zwiększyć siłę prowadzonych przez poszczególne parki narodowe działań edukacyjnych. Działania w jego ramach finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Parki narodowe, choć obejmują 1% powierzchni kraju, od ponad 80 lat stanowią najważniejszy element systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego w Polsce. Zostały utworzone na obszarach wyróżniających się szczególnymi wartościami przyrodniczymi i kulturowymi. Jednocześnie obszary objęte najwyższą formą ochrony są, w znacznej części, udostępnione ludziom. Na terenie parków narodowych możliwe jest zwiedzanie i uprawianie turystyki. Dbają o to pracownicy parków – specjaliści wielu dziedzin, których zadaniem jest ochrona zasobów przyrodniczych, prowadzenie badań naukowych, a także edukacja oraz udostępnianie chronionego w parkach dziedzictwa.
„Promocja Parków Narodowych jako marki” to projekt o zasięgu ogólnopolskim, który jest realizowany we współpracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi w Polsce. Działania w jego ramach finansowane są z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Dotychczas w ramach projektu powstała seria filmów "Przeżyj to! Polskie parki narodowe". Cykl obejmuje 23 filmy opowiadające o każdym z istniejących w Polsce parków narodowych oraz dodatkowy film prezentujący dorobek polskich parków narodowych jako całości. Filmy przedstawiają wyjątkową przyrodę parków, związaną z nimi kulturę i tradycję oraz znajdujące się w ich pobliżu atrakcje turystyczne.
Wideo
W serii 6 krótkich filmów animowanych Żubr wyjaśni jak i dlaczego należy zachowywać się w parku narodowym. Filmy dostępne są na kanale Youtube Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Wideo
Wydano również serię 24 folderów o PPN. Cykl publikacji obejmuje 23 foldery zawierając krótkie opisy poszczególnych parków, wybranych ścieżek edukacyjnych i szlaków turystycznych oraz folder opisujący parki jako instytucje chroniące dziedzictwo przyrodnicze naszego kraju.
Kliknij tutaj, aby pobrać folder o parkach narodowych.
Zrealizowano także cykl szkoleń dla pracowników parków narodowych (przeszkolono blisko 270 osób).
Do września 2022 r. w ramach projektu powstaną jeszcze:
- 3 murale promujące polskie parki narodowe (do końca listopada 2021 r.);
- edukacyjna gra multimedialna o parkach narodowych (do końca 2021 r.);
- aplikacja mobilna – przewodnik po parkach narodowych (do końca czerwca 2022 r.);
- kampania edukacyjno-promocyjna o parkach narodowych z udziałem influencera, czyli osoby prowadzącej kanał YouTube oraz profile na Facebooku i Instagramie o tematyce podróżniczej, krajoznawczej) (kolejne parki będą prezentowane od września 2021 do końca września 2022);
- nowe strony internetowe parków narodowych oraz jedna strona główna stanowiąca swego rodzaju bramę do parków (do końca września 2022 r.);
O kolejnych zrealizowanych działaniach będziemy informowali Państwa na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w mediach społecznościowych.
Zdjęcia (3)
ŹródłoMinisterstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat