Osiągnięcie postępu w pracach nad pakietem decyzji wykonawczych do Porozumienia paryskiego było jednym z podstawowych celów zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu klimatycznego (COP23).
Szczyt klimatyczny w Bonn
23. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, 13. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz II część 1. sesji Konferencji Stron Porozumienia paryskiego (COP 23) odbywały się od 6 do 17 listopada 2017 r. w Bonn w Niemczech. Po raz pierwszy Konferencji Stron przewodniczyło państwo wyspiarskie – Fidżi.
Polskiej delegacji na to spotkanie przewodniczył prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska, oraz jako wiceprzewodniczący – Paweł Sałek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej. W skład delegacji weszli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz jego jednostek podległych i nadzorowanych, a także Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Energii, Parlamentu RP, miasta stołecznego Warszawy oraz środowisk przemysłowych. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Katowic – miasta gospodarza przyszłorocznego szczytu klimatycznego (COP 24).
Cele COP 23
Głównym celem COP 23 było osiągnięcie postępu w pracach nad pakietem decyzji wykonawczych do Porozumienia paryskiego, który ma być przyjęty w trakcie 24. sesji Konferencji Stron, organizowanej w grudniu 2018 r. w Katowicach. Strony miały możliwość omówienia dotychczasowego postępu prac, przedstawienia stanowisk odnośnie do poszczególnych zagadnień merytorycznych oraz ustalenia trybu dalszych prac nad projektami, które mają być ostatecznie przyjęte w czasie COP 24.
W Bonn Polska zaprezentowała swoje osiągnięcia w zakresie redukcji emisji CO2 do atmosfery. Powodem do dumy są np. Lasy Państwowe, które odgrywają dużą rolę w pochłanianiu tego gazu – podkreślał prof. Jan Szyszko podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska.
Rozwiązania wypracowane na szczycie w Bonn
W czasie trwania szczytu przyjęto blisko 30 decyzji wyznaczających kierunek prac w 2018 r. nad Programem pracy dla Porozumienia paryskiego, których zwieńczeniem będzie 24 Konferencja Stron w grudniu 2018 r. w Katowicach. W tym kontekście należy pozytywnie ocenić efekty COP 23, ponieważ w wielu obszarach Stronom udało się ustalić najważniejsze elementy pakietu decyzji wykonawczych. Prace nad przedmiotowym pakietem będą kontynuowane w trakcie kolejnej sesji organów pomocniczych Konwencji, w maju 2018 r. (sesja techniczna).
Stanowisko reprezentowane przez Polskę w trakcie COP 23 służyło kontynuacji negocjacji klimatycznych w duchu przyjętego Porozumienia paryskiego, czyli przede wszystkim na rzecz zapewnienia powszechnego udziału wszystkich państw w Porozumieniu przy zachowaniu dobrowolności i wyboru sposobu ograniczania emisji i wykorzystania zasobów naturalnych. Dodatkowo, Polska zorganizowała szereg wydarzeń towarzyszących, mających na celu szczegółowe przedstawienie polskiego podejścia do ochrony klimatu. Były one poświęcone m.in. roli lasów w Porozumieniu paryskim, polskiemu systemowi finansowania ochrony środowiska czy energii geotermalnej.
Polska organizatorem przyszłorocznego szczytu klimatycznego
Jako kolejna Prezydencja Konferencji Stron polska delegacja miała istotny wpływ na ustalenia dotyczące przyszłorocznych prac, a także na kreowanie wspólnych stanowisk, w tym w ramach Grupy Wschodnioeuropejskiej, która wskazała jako jednego ze swoich dwóch reprezentantów do prac w Biurze Konferencji w charakterze wiceprezydenta COP23 przedstawiciela Polski. Starania Polski, będącej jednym z światowych liderów działań na rzecz klimatu – dzięki znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych w przeszłości oraz aktywnemu zaangażowaniu w proces negocjacji międzynarodowych, zostały docenione przez pozostałe strony.
Polska to kraj, który cieszy się dużym autorytetem w skali świata. Dobitnie świadczy o tym fakt, że już po raz trzeci będziemy gospodarzem szczytu klimatycznego – mówił prof. Szyszko.
Przygotowując się do objęcia Przewodnictwa w Konferencji Stron, przewodniczący delegacji Polski spotkali się m. in. z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej, Austrii, Chin, Japonii, Kanady, Rosji, Singapuru, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Wysp Marshalla i Komisji Europejskiej.