Ochrona klimatu i poprawa jakości powietrza to jedne z najważniejszych tematów poruszanych podczas XXIX edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. W wydarzeniu, które w tym roku odbywa się pod hasłem "Europa jutra. Silna czyli jaka?", bierze udział minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w specjalnej strefie „Forum Ochrony Środowiska”, przygotowanej we współpracy Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, goście mogli dowiedzieć się o szczegółach nt. programów środowiskowych NFOŚiGW, a także wysłuchać wielu ciekawych rozmów podczas paneli dyskusyjnych. W dwóch z nich prelegentem był minister Henryk Kowalczyk, który swoje wypowiedzi poświęcił głównie ochronie klimatu oraz poprawie jakości powietrza.
W trakcie panelu „Patriotyzm ekologiczny – czy to się opłaca? Jak rozumiemy zrównoważony rozwój w oparciu o SOR i PEP2030?” podkreślił on istotną rolę strategicznych dokumentów rządowych, które kładą nacisk na zrównoważony rozwój. Podkreślają one nie tylko czynniki gospodarcze i społeczne, ale również ochronę środowiska.
Z kolei podczas panelu dyskusyjnego "Uwolnić od smogu – poprawa jakości powietrza wyzwaniem XXI wieku" minister wskazywał na ścisłą współpracę krajów Grupy Wyszehradzkiej na rzecz ochrony klimatu.
Polityka klimatyczna państw Grupy Wyszehradzkiej jest spójna, gdyż stoimy przed podobnymi wyzwaniami, jak chociażby kwestia poprawy jakości powietrza. Rozwiązania, jakie proponuje polski rząd to programy NFOŚiGW: Czyste Powietrze, Mój Prąd, czy AgroEnergia
– zaznaczył minister Kowalczyk.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk przypomniał również o zmianach w programie Czyste Powietrze.
Program Czyste Powietrze wszedł w kolejne fazy modyfikacji. Zaprosiłem do współpracy gminy, które wsparły wfośigw w procesie przyjmowania i weryfikacji wniosków. Gminni urzędnicy już teraz przechodzą odpowiednie szkolenia w tej kwestii. W ten sposób otwieramy kolejny kanał dystrybucji programu, co dodatkowo zwiększy zasięg jego oddziaływania
– powiedział minister.
Widać, że program cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym. W całym kraju złożono dotąd niemal 80 tys. wniosków na kwotę ponad 1,7 mld zł.
– dodał.
Minister środowiska podziękował także organizacjom pozarządowym, za to że przez wiele lat zwracały uwagę na problem smogu. Potwierdził to wyrok TSUE ws. przekroczenia norm pyłu PM10 przez Polskę w latach 2008-2015 oraz krytyczny raport NIK za brak działań w celu poprawy jakości powietrza przez poprzedni rząd w latach 2007-2015. Jednocześnie minister Kowalczyk poinformował, że ministerstwo środowiska pracuje aktualnie nad rozporządzeniem dot. określenia nowych poziomów smogowych.
***
Forum Ekonomiczne to największe wydarzenie polityczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 3-5 września w Krynicy-Zdroju.
Zdjęcia (4)
Źródło Ministerstwo Środowiska www.gov.pl/srodowisko