REKLAMA

Ogród w symbiozie z naturą – jak dbać o trawnik, by nie naruszać ekosystemu gleby?

 
Zielony, puszysty i gęsty niczym dywan trawnik, jest celem każdego, kto posiada przydomowy ogródek. Chcąc ułatwić sobie zadanie, często sięgamy po sztuczne nawozy, które niezwykle negatywnie wpływają na środowisko. Istnieją jednak ekologiczne metody, które nie naruszają ekosystemu gleby. Podpowiadamy jakie!
 
Kompost, nawozy na bazie naturalnych składników i odpowiedni sprzęt to podstawa, by trawnik cieszył nasze oczy. Ekologiczna pielęgnacja trawnika to proces pracochłonny – nie ma co do tego wątpliwości. Osiągnięty dzięki niej efekt nie będzie jednak odbiegał od tego uzyskanego po zastosowaniu nawozów sztucznych. Zyskamy natomiast pewność, że nasz ogród będziemy pielęgnować w zgodzie z naturą.
 
Trawa zamiast chemii
Ogród w symbiozie z naturą – jak dbać o trawnik, by nie naruszać ekosystemu gleby fot PexelsKoszenie trawy to podstawowa czynność każdego, kto posiada nawet najmniejszy skrawek przydomowej zieleni. Po każdym koszeniu zastanawiamy się jednak, co zrobić ze ściętą trawą. Możemy ją oczywiście wyrzucić lub, jeśli mamy możliwość, odłożyć do kompostownika. Tymczasem ścięta trawa, to naturalny nawóz w zasięgu ręki! Rozdrobnienie pokosu i rozprowadzenie go na powierzchni trawnika zwane jest fachowo mulczowaniem. Takie działanie nie tylko ogranicza ilość wyrzucanych odpadów, ale wspomaga też rozwój darni. Rozkładająca się trawa jest dla gleby źródłem wielu składników odżywczych, m.in. azotu, fosforu i potasu. To jedna z najbardziej naturalnych metod, jakie możemy stosować do pielęgnacji trawnika. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby mulczowanie dawało zadowalający efekt. - Najlepiej w takim zadaniu sprawdzają się kosiarki z wbudowaną funkcją mielenia. Wyposażone są one w specjalne noże, które w trakcie koszenia tną trawę pod dwoma kątami i wyrzucają ją pod kosiarkę. – mówi Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak. - Drobno ścięta trawa tworzy ściółkę, która rozkłada się szybko i nie gnije. W sezonie letnim należy jednak pamiętać, aby kosić trawę dość często – co 3-4 dni. Zbyt duża ilość zielonej masy nie ulegnie rozkładowi i będzie ona zalegała na trawniku – dodaje ekspert.
 
Walcz z chwastami naturalnie
Trawnik to miejsce zabawy dzieci, spędzania wolnego czasu w ciepłe, letnie dni, to też przestrzeń do biegania dla naszych czworonożnych przyjaciół. Już sam ten fakt powinien zniechęcić do stosowania sztucznych środków. Należy pamiętać, że długotrwały kontakt ze sztucznymi nawozami i pestycydami, może niekorzystnie odbić się na zdrowiu.
Chcąc pozbyć się chwastów możemy skorzystać z domowych metod, zamiast stosować szybko działające, ale mało przyjazne środowisku herbicydy. Czasochłonnym, ale z pewnością bardziej ekologicznym i niemniej skutecznym sposobem na pozbycie się chwastów jest po prostu ręczne wycinanie ich wraz z korzeniami. - Ważne, by nie zostawiać wyciętych chwastów na trawniku. Wszystkie pozostałości należy dokładnie posprzątać, a trawę zagrabić. Pozostawione chwasty mogą po opadach deszczu odrosnąć – wspomina ekspert firmy Krysiak.
Naturalnym sposobem na pozbycie się niechcianych roślin w naszym ogrodzie jest użycie nieocenionego octu. Wykonanie mieszanki jest bardzo proste - ocet z wodą należy wymieszać w proporcji 2:1, a następnie opryskać uzyskanym roztworem chwasty. Taki środek,
w przeciwieństwie do tych chemicznych, nie szkodzi organizmom żywym, jest biodegradowalny
i nie zatruwa gleby.
 
Pozwól glebie odetchnąć
Jeśli chcemy, aby nasz przydomowy trawnik rozwijał się jeszcze efektywniej, przynajmniej raz do roku, powinniśmy przeprowadzić wertykulację. Zabieg ten polega na płytkim nacinaniu podłoża za pomocą noży wertykulatora, co pozwala na usunięcie resztek martwej darni, która utrudnia przepuszczanie przez glebę wody. Takie resztki, to tzw. filc, który może przyczyniać się również do rozwoju grzybów i bakterii – nie używajmy więc zebranego materiału do produkcji kompostu. Dodatkowo, nacinając powierzchnię gleby, usuwamy mech i niszczymy systemy korzeniowe płytko osadzonych chwastów. Dlatego też, zabieg wertykulacji jest niezbędny, jeśli prowadzimy naturalne nawożenie za pomocą ściętej trawy. Wertykulację najlepiej wykonywać pod koniec kwietnia, ewentualnie jesienią. Trawa jest wtedy pobudzona do wzrostu i po zabiegu bez trudu się zagęści.
 
O firmie:
Krysiak to polska, rodzinna firma, która od ponad 25 lat prezentuje na rynkunajszerszą ofertę kosiarek oraz bogatą gamę wielofunkcyjnego sprzętu ogrodniczego i leśnego. W swoim portfolio posiada nie tylko marki własne takie jak: Lider, Handy, Faworyt czy 4Garden, jest także dystrybutorem wielu światowych producentów, oferujących sprzęt ogrodniczy wysokiej klasy. Krysiak dysponuje siecią własną ponad 180 punktów serwisowych na terenie całej Polski i Serwisem Centralnym. Klienci mają możliwość zatem skorzystania zarówno z serwisu gwarancyjnego, jak i pogwarancyjnego. Firma zapewnia także części zamienne do urządzeń ogrodniczych i silników spalinowych Briggs & Stratton oraz innych silników występujących we wszystkich oferowanych urządzeniach. 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Ogród w symbiozie z naturą – jak dbać o trawnik, by nie naruszać ekosystemu gleby fot Pexels
korzeniowe płytko jesienią. trawy. ewentualnie zapewnia kwietnia, koniec wykonywać najlepiej części Wertykulację ściętej osadzonych nawożenie naturalne prowadzimy niezbędny, wertykulacji zabieg Dlatego chwastów. Polski pestycydami, skutecznym zieleni. Możemy trawą. ściętą zrobić jednak, zastanawiamy koszeniu każdym przydomowej wyrzucić skrawek najmniejszy czynność podstawowa chemii Koszenie naturą.   Trawa zgodzie pielęgnować oczywiście możliwość, ogród rozprowadzenie wspomaga odpadów, wyrzucanych ogranicza działanie mulczowaniem. fachowo powierzchni pokosu odłożyć Rozdrobnienie ręki! zasięgu nawóz naturalny trawa, Tymczasem kompostownika. będziemy pewność, darni. sztuczne metody, ekologiczne Istnieją środowisko. wpływają negatywnie niezwykle nawozy, sięgamy gleby. zadanie, ułatwić Chcąc ogródek. niczym gęsty puszysty   Zielony, naruszają Podpowiadamy natomiast wątpliwości. Zyskamy sztucznych. nawozów zastosowaniu uzyskanego odbiegał dzięki Osiągnięty pracochłonny jakie! proces pielęgnacja Ekologiczna cieszył podstawa, odpowiedni nawozy   Kompost, rozwój Rozkładająca niemniej wolnego powinien przyjaciół. czworonożnych naszych biegania przestrzeń letnie ciepłe, spędzania stosowania dzieci, zabawy miejsce naturalnie Trawnik chwastami ekspert.   Walcz dodaje trawniku zniechęcić sztucznych rozkładowi domowych ekologicznym bardziej pewnością Czasochłonnym, herbicydy. środowisku przyjazne działające, skorzystać środków. pozbyć zdrowiu. Chcąc odbić niekorzystnie nawozami sztucznymi kontakt długotrwały zalegała ulegnie źródłem mulczowanie wbudowaną kosiarki sprawdzają zadaniu Najlepiej efekt. zadowalający dawało zasadach, mielenia. pamiętać trawnika. pielęgnacji najbardziej potasu. fosforu azotu, odżywczych, funkcją Wyposażone zielonej Drobno dość kosić letnim sezonie gnije. rozkłada ściółkę, tworzy Krysiak. specjalne Kowalczyk, Grzegorz mówi kosiarkę. wyrzucają kątami koszenia trakcie noże, urządzeniach. 
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »