23 września jest oficjalnym Dniem Rolnictwa Ekologicznego obchodzonym w całej Unii Europejskiej. To inicjatywa, której celem jest pogłębienie świadomości społeczeństwa w zakresie zalet, które płyną z produkcji ekologicznej i rolnictwa ekologicznego – dla środowiska i klimatu oraz dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Z tej okazji, w miniony weekend, w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Rolnictwo ekologiczne – szansa dla rolników i konsumentów”. Konferencja była połączona z obchodami Dni Polskiej Ekologii, podczas których odbył się kiermasz żywności ekologicznej.
Dni Polskiej Ekologii
Podczas obchodów Dni Polskiej Ekologii, w ramach Europejskiego Dnia Rolnictwa Ekologicznego, wręczono nagrody laureatom trzech konkursów.
Zwycięzcy XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2024 r.:
- I miejsce: Małgorzata Dobrodziej, woj. zachodnio-pomorskie;
- II miejsce: Agata Machocka, woj. świętokrzyskie;
- III miejsce: Roman Iwicki, woj. kujawsko-pomorskie;
- Wyróżnienie: Joanna Kubara, woj. śląskie.
Celem konkursu jest promocja dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach rolnych oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego.
Zwycięzcy V edycji Konkursu na Najlepszego Doradcę ekologicznego w 2024 r.:
- I miejsce: Agnieszka Jereczek, woj. pomorskie;
- II miejsce: Elżbieta Dryjańska, woj. wielkopolskie;
- III miejsce: Monika Miniewska, woj. dolnośląskie;
- Wyróżnienie: Katarzyna Rolewska, woj. łódzkie;
- Wyróżnienie: Karina Wroniecka, woj. kujawsko-pomorskie.
Celem konkursu jest popularyzacja i promowanie najlepszych osiągnięć doradców, w zakresie doradztwa na rzecz rolnictwa ekologicznego.
Zwycięzcy III edycji Konkursu na Najlepszego Przetwórcę Ekologicznego w 2024 r.:
- I miejsce: Adam Ostrowski Polskie Eko Zagrody sp. z o.o., woj. mazowieckie;
- II miejsce: Bohdan Stankiewicz K.R.P. Eko Złotna, woj. warmińsko-mazurskie;
- III miejsce: Jim Bartosiewicz „Eko Elita”, woj. pomorskie.
Celem konkursu jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w ochronie środowiska i klimatu, poszerzenie wiedzy w zakresie przetwórstwa surowców ekologicznych oraz promowanie zdrowej i zrównoważonej diety.
Konkursy zostały zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu.
Działania MRiRW na rzecz promocji rolnictwa ekologicznego i produkcji ekologicznej
Działania przedstawione powyżej wpisują się ogólnopolską kampanię dotyczącą rolnictwa ekologicznego i produkcji ekologicznej, w prowadzoną przez resort rolnictwa. Przekazy w ramach kampanii kierowane są zarówno do rolników i producentów, jak i do konsumentów, w tym również do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Celem podejmowanych działań jest informowanie o znaczeniu logo produkcji ekologicznej UE, pokazanie specyfiki produkcji ekologicznej oraz zachęcenie konsumentów do zwracania uwagi na informacje zawarte na opakowaniach produktów spożywczych - #KupujŚwiadomie.
Najmłodszych konsumentów edukujemy w ramach projektu „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Natomiast celem działań skierowanych do producentów jest informowanie i edukowanie w zakresie zasad produkcji ekologicznej.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Obchody-Dnia-Rolnictwa-Ekologicznego.html