Po 6 latach od powstania program Czyste Powietrze zostanie zmodernizowany. Celem zmian jest naprawa programu i ochrona Polek i Polaków przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie.
Najważniejsze informacje:
- Przez kilka miesięcy prowadziliśmy analizy i konsultacje, aby wypracować założenia mające na celu ulepszenie programu Czyste Powietrze. Wiele ze zmian w programie to wskazania uzgodnione właśnie w czasie konsultacji.
- 28 listopada po godz. 14.00 rozpoczyna się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze. Wszystkie dotychczas złożone wnioski będą rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
- Skupimy się teraz na pomocy powodzianom i realizacji już złożonych wniosków.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymuje na krótko przyjmowanie nowych wniosków w programie Czyste Powietrze. Po 6 latach od uruchomienia program zostanie poddany gruntownym zmianom, tak by lepiej chronić Polki i Polaków przed nadużyciami.
- W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy, pomagające gospodarstwom domowym w przeprowadzeniu całej inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć niebezpieczeństw związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie.
- Wprowadzimy obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy. Obecnie zdarzały się wyłudzania zaliczek przez wykonawców, ponieważ pieniądze przyznane dla beneficjentów mogły dotąd trafić wyłącznie na konto firmy.
- Przygotujemy listę rekomendowanych wykonawców, a więc sprawdzonych firm, które będą realizowały inwestycje, utrzymując wysoki standard usług.
- Stworzymy katalog maksymalnych kosztów jednostkowych, aby ograniczyć możliwości zawyżania kosztów inwestycji przez wykonawców. Wprowadzimy limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów – koniec z drzwiami za 20-40 tys. zł.
- Dotacje będą przyznawane osobom rzeczywiście najuboższym – Koniec z przepisywaniem budynku „na wnuczka” – beneficjent będzie musiał wykazać własność lub współwłasność budynku/lokalu przez określony czas przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
- Uprościmy proces pozyskania finansowania, by łatwiej można było skorzystać ze wsparcia na termomodernizację domów.
- Przyspieszymy obsługę wniosków i rozliczenie, by szybciej pieniądze trafiały na konta Polek i Polaków.
Wsparcie dla regionów dotkniętych powodzią
Nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze uruchomiony zostanie na wiosnę. Obecnie główny nacisk zostanie położony na specjalny program termomodernizacji domów, skierowany do województw dotkniętych powodzią. Na ten cel zabezpieczono 300 mln zł. Program dla powodzian wystartuje w połowie grudnia.
Szczegóły dotyczące zmian w programie Czyste Powietrze dostępne na stronie NFOŚiGW. https://www.gov.pl/web/nfosigw
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat