„Polityki, które zostaną przygotowane w najbliższej przyszłości, przede wszystkim muszą być ze sobą spójne, a także muszą uwzględniać wspólny cel, który chcemy osiągnąć” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji dot. wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu, zorganizowanej przez Komisję Europejską. W wydarzeniu, które odbyło się 28 stycznia 2020 r. w Brukseli, uczestniczył także wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Minister Kurtyka, otwierając II sesję konferencji podkreślił, że osiągnięcie neutralności klimatycznej jest bezprecedensowym wyzwaniem cywilizacyjnym.
„Dotyczy ono zarówno wykonalności tego celu, jak i gotowości naszych społeczeństw do zmiany nawyków i zmian kulturowych. Musimy zmienić sposób, w jaki produkujemy energię, dojeżdżamy do pracy, konsumujemy i traktujemy nasze środowisko naturalne. Oznacza to także zasadniczą zmianę w podejściu UE do polityki klimatycznej”
– powiedział.
Szef resortu klimatu zwrócił uwagę, że neutralność klimatyczna dot. wielu sektorów – nie tylko energetycznego, ale też m.in. transportu, przemysłu i rolnictwa. W opinii ministra Kurtyki podstawową kwestią do rozwiązania w przypadku sektora energetycznego jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii.
Minister Kurtyka zaznaczył także, że transformacja jest procesem długoterminowym.
„Sprawiedliwe i odpowiedzialne przejście będzie wymagało czasu. Mam nadzieję, że fundusze uzyskane z MST pozwolą nam i regionom w innych krajach na zainicjowanie zmian, które przyczynią się do ich rozwoju i zapewnią lokalnym społecznościom płynną transformację”
– zaznaczył.
„Jesteśmy na początku naszej drogi, a mechanizm sprawiedliwej transformacji to pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni mechanizm, który wesprze nasze przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu”
– dodał minister.
Spotkania bilateralne z komisarzami UE
Podczas pobytu w Brukseli minister Kurtyka odbył również szereg spotkań bilateralnych. Spotkał się m.in. z unijną komisarz ds. energii Kadri Simson. Tematem rozmowy była transformacja energetyczna oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.
„Polska prowadzi intensywne działania w tym obszarze, których rezultatem jest przygotowanie projektu ustawy o promocji wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która jest obecnie na etapie konsultacji społecznych – głównym celem jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwój tego sektora”
– zaznaczył minister.
Ponadto szef resortu klimatu spotkał się z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem. Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że polityka klimatyczna powinna uwzględniać szczególne uwarunkowania państw członkowskich.
„W kontekście wszelkich środków redukcji ważne jest również zachowanie neutralności technologicznej”
– dodał.
Na temat rozwoju bezemisyjnego transportu i elektromobilności minister Kurtyka rozmawiał z Adiną Vălean, europejską komisarz ds. transportu.
„Rozwój bezemisyjnego transportu jest dla nas szczególnie ważny. Powinniśmy stworzyć mechanizmy wsparcia na poziomie europejskim, aby zmniejszyć koszty samochodów elektrycznych”
– powiedział minister.
Z kolei neutralności klimatyczna i sprawiedliwa transformacja to niektóre z tematów rozmowy szefa resortu klimatu z przewodniczącym Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w Parlamencie Europejskim Pascalem Canfinem.
Rozmowy z polskimi europosłami
Minister klimatu Michał Kurtyka rozmawiał także z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego, by przedyskutować najważniejsze kwestie energetyczne i klimatyczne, nad którymi pracują obecnie unijne instytucje.
Zdjęcia (9)
Pokaż zdjęcie 1 z galerii. Pokaż zdjęcie 2 z galerii. Pokaż zdjęcie 3 z galerii. Pokaż zdjęcie 4 z galerii.
Źródło Ministerstwo Klimatu https://www.gov.pl/web/klimat