Samorząd rolniczy województwa dolnośląskiego zwrócił się do MRiRW z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu utworzenia specjalnego funduszu przeznczonego na wsparcie rolników poszkodowanych w wyniku ataków wilków lub innych zwierząt drapieżnych objętych ochroną. W odpowiedzi resort rolnictwa przedstawił następujące informacje:
„(…) za ogół przepisów krajowych regulujących system wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta chronione, jak również za działania prewencyjne w zakresie zabezpieczenia gospodarstw przed szkodami wyrządzanymi przez te zwierzęta odpowiedzialny jest Minister Klimatu i Środowiska.
Zgodnie z przepisami art. 126 ustawy o ochronie przyrody (1), Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez wilki, żubry, bobry, rysie i niedźwiedzie.
Szczegółowe regulacje dotyczące trybu postępowania przy szacowaniu szkód oraz sposób wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki, żubry, bobry, rysie i niedźwiedzie zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (2). Oględzin i szacowania takich szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, a na terenie parku narodowego – dyrektor tego parku.
Narastający problem szkód wyrządzanych w gospodarstwach rolnych szczególnie przez wilki jest dostrzegany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), a wszelkie informacje do nas docierające są wnikliwie analizowane.
Wielokrotnie informowaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) o potrzebie wypracowania rozwiązań w zakresie przeciwdziałania szkodom wyrządzanym przez zwierzęta chronione w tym m.in. wilka i wypłaty adekwatnych odszkodowań.
Przekazaliśmy do MKiŚ propozycje konkretnych rozwiązań w tym m.in.:
- poparcie rozwiązań na poziome UE w zakresie obniżenia statusu ochrony wilka w Europie,
- zniesienie ograniczeń w wypłacie odszkodowań za szkody w pogłowiu zwierząt powodowane po zmroku przez wilki, niedźwiedzie i rysie,
- uproszczenie funkcjonującej obecnie procedury pozwalającej na eliminację osobników niebezpiecznych na podstawie decyzji wydawanych przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska,
- rozszerzenie wśród rolników informacji o możliwości pozyskania środków z Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska na działania zapobiegające przed szkodami od wilka, żubra i niedźwiedzia.
Odnosząc się do kwestii utworzenia Specjalnego Funduszu Wsparcia na Odbudowę Stada dla rolników poszkodowanych w wyniku szkód wyrządzanych przez drapieżniki w gospodarstwach rolnych informuję, że w związku z funkcjonującymi już ww. rozwiązaniami, które dają możliwość uzyskania przez rolników odszkodowań z budżetu Skarbu Państwa, nie przewidujemy obecnie innych dodatkowych mechanizmów wypłaty odszkodowań, w tym stworzenia specjalnego funduszu.
Jednocześnie informuję, że MRiRW współpracuje z MKiŚ nad usprawnieniem funkcjonującego systemu wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową.”
Pismo MRiRW >>> otwórz
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/MRIRW-W-SPRAWIE-UTWORZENIA-FUNDUSZU-NA-WSPARCIE-DLA-GOSPODARSTW-POSZKODOWANYCH-W-WYNIKU-ATAKU-DRAPIEZNIKOW.html