Podsumowanie działalności sektora OZE w Polsce w 2020 roku było głównym tematem konferencji „Areopag Energetyki Odnawialnej”. W wydarzeniu, które odbyło się 11 grudnia 2020 r., wziął udział wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
Już od dłuższego czasu obserwujemy w Polsce dużą dynamikę rozwoju OZE. Dane Agencji Rynku Energii S.A. za wrzesień 2020 r. wskazują, iż moc zainstalowana OZE to już ponad 11,4 GW. Tutaj musimy wskazać także na najdynamiczniej rozwijającą się technologię OZE w Polsce – fotowoltaikę, która została okrzyknięta jednogłośnie królem energetyki – podkreślił Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
Wiceminister Zyska, zaznaczył też, że mijającym roku przygotowano trzy tarcze, które były wsparciem dla sektora OZE, przyjęto zaktualizowaną Politykę Energetyczną Polski do 2040 r. (PEP 2040) oraz przekazano do Sejmu, zaakceptowany przez Radę Ministrów projekt ustawy o morskich farmach wiatrowych. Jak dodał, obecnie w resorcie klimatu i środowiska trwają prace nad mechanizmami wspierającymi biometan i rozwój klastrów.
Wszystkie zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska inicjatywy muszą działać również w kontekście unijnym. Jesteśmy świadomi wypracowanych przez Unię Europejską bardzo ambitnych ram polityki klimatyczno-energetycznej i środowiskowej. Jednak sytuacja wywołana pandemią koronawirusa stawia nas przed nowymi wyzwaniami i wymaga jednocześnie szerszej refleksji nad dalszym kształtem unijnej polityki klimatycznej – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.
Pełnomocnik rządu ds. OZE wskazał przypomniał również, że zgodnie z Polityką energetyczną Polski do 2040 r. deklarujemy osiągniecie co najmniej 23% udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2030 r.
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat