Rozpoczął się „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu” (ETZT). Kulminacyjny punkt wydarzenia stanowi organizowany 22 września, Dzień bez Samochodu. Dziś (17.09) przed gmachem Ministerstwa Środowiska zainaugurowano kampanię ETZT.
Żyjemy w czasach, kiedy mamy wiele opcji transportu, niekoniecznie jest to samochód. Miasta są coraz bardziej przyjazne rowerzystom,w wielu z nich jest możliwość wypożyczenia rowerów miejskich, mamy komunikację zbiorową , jest też elektryczny car-sharing, czyli wypożyczanie auta na minuty. Warto z nich korzystać, bo wraca to w postaci czystszego powietrza – mówił Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska podczas inauguracji kampanii przed gmachem Ministerstwa Środowiska.
Podczas wydarzenia, które miało popularyzować ekologiczny transport wśród pracowników ministerstwa, można było zapoznać się z ofertą systemu miejskich rowerów i skuterów elektrycznych oraz systemu car-sharingowego. W wydarzeniu wzięły również udział dzieci i młodzież z okolicznych placówek dydaktycznych.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się każdego roku w dniach 16–22 września. Kampania promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, które wpływają na poprawę jakości powietrza.
Dodatkowo, kampania ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.
Udział w kampanii mogą zgłaszać miasta i gminy rejestrując działania na stronie www.mobilityweek.eu. Pozostałe instytucje rejestrują swoje działania jako mobility actions. W tym roku do 13 września br.zanotowano już 119 rejestracji.
Rok 2017 był dla kampanii ETZT w Polsce bardzo udany. Na stronie www.mobilityweek.eu zapisało się 105 polskich miast i gmin – ponad trzy razy więcej niż w roku poprzednim. Polska zajęła piąte miejsce wśród 50 państw biorących udział w ETZT.