REKLAMA

Ile możesz zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?

 

Coraz częściej słyszymy o ograniczeniu emisji substancji szkodliwych dla naszego środowiska. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem jest stosowanie technologii opierającej się na odnawialnych źródłach energii. Niestety takie rozwiązania często są dość kosztowne i nie każdy jest w stanie z nich skorzystać.  Z pomocą przychodzi nowy program rządowy “Mój Prąd”.

W lipcu Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy program dopłat do instalacji fotowoltaicznych w Polsce, a jego budżet to 1 mld złotych. Projekt ten jest alternatywą dla już funkcjonującego programu “Czyste powietrze”, a jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, a w konsekwencji również spełnienie wymogów klimatycznych narzuconych przez Unię Europejską. System dopłat skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, i posiadających umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Według rządowych wyliczeń dzięki dotacji powstanie ok. 200 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych, co powinno pozwolić na redukcję dwutlenku węgla na poziomie 600-800 tys. ton, a ilość w ten sposób wytworzonej energii wyniesie około 1 TWhH. 

Zasady przyznawania dotacji
Wsparcie w programie “Mój prąd” wynosi do 50% wartości całej instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Bezzwrotną dotacją zostały objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kW, służące na potrzeby istniejących obiektów mieszkalnych, a beneficjentami programu są wyłącznie osoby fizyczne. Koszty kwalifikowane obejmują koszty zakupu paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, a także koszty montażu instalacji i jej uruchomienia. Aby otrzymać dofinansowanie projekt nie może zostać zakończony przed ogłoszeniem naboru, ale musi być zakończony w momencie składanie wniosku. Oznacza to, że dopiero po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy kompleksowej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego będzie można starać się o dotację. Właściciele gospodarstw domowych, którzy już posiadają panele fotowoltaiczne nie mogą ubiegać się o dofinansowanie. Dofinansowaniu nie podlegają również projekty polegające na zwiększeniu mocy instalacji już istniejącej. Pierwszy nabór rozpoczął się 30 sierpnia i potrwa do 20 grudnia 2019 roku lub wyczerpania środków. Proces składania wniosków prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki programowi "Mój prąd" inwestor może dostać do ręki nawet 5 tys. zł, ponieważ tyle maksymalnie wynosi dofinansowanie. W praktyce rządowa dopłata pokryje około 15-25% wartości inwestycji, więc program może przyspieszyć zwrot inwestycji w domową fotowoltaikę. Co istotne, uzyskane dofinansowanie można łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, obowiązującą od początku 2019 roku. Do rozliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, kwota przedstawiona do odliczenia od podatku będzie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania. Niestety dofinansowanie nie może zostać udzielone na przedsięwzięcia realizowane z innych środków publicznych, w tym rządowego programu „Czyste powietrze”. 

 

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?
Planując inwestycję opartą na OZE warto poznać sposób działania instalacji fotowoltaicznej. Słońce padające na panele fotowoltaiczne powoduje, że powstaje prąd stały. Aby można było korzystać z powstałej energii niezbędny jest inwerter solarny. Dzięki niemu prąd stały zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli taki który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną nadwyżka energii zostaje przekazana do sieci energetycznej, a właściciel może ją wykorzystać w ciągu jednego roku rozliczeniowego. Marka De Dietrich posiada zestawy paneli fotowoltaicznych Insol POWER SET, które idealnie sprawdzą się w gospodarstwach domowych. Moc dostępnych pakietów wynosi standardowo od 2,08 kWp do 5,2 kWp. Szeroki zakres oferty zapewnia dobór optymalnych zestawów w zależności od dostępnej powierzchni, a także specyfiki budynku i jego usytuowania. Okres gwarancji obejmuje 12 lat na trwałość paneli i 30 lat na liniowy spadek wydajności. Każdy zestaw posiada wszystkie niezbędne elementy instalacji: panele fotowoltaiczne, kable, konektory, inwerter oraz system mocowania do dachu skośnego. Panele posiadają zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne, zalegający śnieg oraz zminimalizowany efekt degradacji ogniw. Na zapytanie istnieje możliwość konfiguracji dowolnego systemu, również na dach płaski lub z konstrukcją naziemną wolnostojącą. 

Polska w światowej czołówce pod względem rozwoju fotowoltaiki
Nowy program rządowy “Mój prąd” ma za zadanie zwiększyć ilość energii pozyskiwanej w sposób w pełni ekologiczny oraz pobudzić rynek OZE. W ubiegłym roku w Polsce według danych Ministerstwa Energii powstało łącznie 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Wynik ten jest ponad dwukrotnie wyższy niż 2017 roku. Dzięki temu, jak podaje raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, mamy szansę znaleźć się na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Z założeń projektu Polityki Energetycznej Polski wynika, że 2040 roku fotowoltaika powinna stanowić około 25% mocy zainstalowanej. 

 

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O MARCE DE DIETRICH:

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług pod nazwą BDR THERMEA.

Marka koncentruje się na zapewnieniu swoim Klientom wysokiego komfortu, oszczędności energii oraz ograniczeniu emisji substancji szkodliwych do środowiska.
Więcej informacji: www.dedietrich.pl

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

łącznie Energii Ministerstwa danych Polsce światowej ubiegłym pobudzić ekologiczny pełni pozyskiwanej zwiększyć zadanie fotowoltaiki Nowy rozwoju czołówce udzielone pokryje otrzymanego umowę rządowych Według mikroinstalacji. wprowadzeniem związane kwestie regulującą kompleksową posiadających dotacji potrzeby, własne elektryczną energię wytwarzających fizycznych osób skierowany wyliczeń powstanie Europejską. programie objęte zostały dotacją Bezzwrotną przedsięwzięcie. więcej fotowoltaicznej, całej dotacji Wsparcie powinno przyznawania TWhH.  Zasady wyniesie 600-800 poziomie węgla dwutlenku redukcję pozwolić System narzuconych służące technologii kosztowne dość często rozwiązania energii. źródłach odnawialnych opierającej stosowanie stanie smogiem walkę sposobów Jednym środowiska. naszego słyszymy częściej   Coraz każdy skorzystać.  klimatycznych alternatywą wymogów spełnienie konsekwencji produkcji zwiększenie powietrze”, “Czyste funkcjonującego Projekt pomocą złotych. budżet Polsce, ogłosił Morawiecki Mateusz Premier Prąd”. W przychodzi instalacje potrzeby kwotę Środowiska ponieważ dostać inwestor prąd" "Mój programowi Wodnej. Dzięki Gospodarki Ochrony praktyce Fundusz Narodowy prowadzony wniosków składania Proces środków. wyczerpania grudnia maksymalnie rządowa sierpnia obowiązującą pomniejszona podatku odliczenia przedstawiona termomodernizacyjnej, rozliczenia początku termomodernizacyjną, dopłata łączyć uzyskane istotne, fotowoltaikę. domową inwestycji przyspieszyć inwestycji, 15-25% potrwa rozpoczął istniejących oprzyrządowaniem, wniosku. składanie momencie naboru, ogłoszeniem projekt otrzymać uruchomienia. niezbędnym dopiero zakupu obejmują kwalifikowane Koszty fizyczne. wyłącznie beneficjentami mieszkalnych, obiektów Oznacza zakupie nabór którzy Pierwszy istniejącej. zwiększeniu polegające projekty podlegają Dofinansowaniu ubiegać domowych, podpisaniu gospodarstw Właściciele dotację. starać dwukierunkowego licznika zainstalowaniu dystrybutorem kompleksowej www.dedietrich.pl  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »