REKLAMA

Dom energooszczędny – inteligentna technologia budownictwa

Trendy związane z domami energooszczędnymi, pasywnymi, zeroenergetycznymi czy dodatnimi w ostatnich latach znacznie zyskują na znaczeniu. Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki niskoenergetyczne, zasilane choćby częściowo ze źródeł odnawialnych. Ale dynamiczny wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym w coraz większym stopniu jest wynikiem nie tyle unijnych zobowiązań, co świadomego wyboru inwestorów, właścicieli i zarządców różnego rodzaju obiektów.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat stale rosną ceny paliw, co regularnie podnosi koszty ogrzewania nieruchomości. W efekcie, opłaty z tego tytułu pochłaniają coraz większą część domowego budżetu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę lub zakup domów w standardzie energooszczędnym. Takie posunięcie pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego przy niskim zużyciu energii w zakresie ogrzewania budynku, podgrzania ciepłej wody użytkowej i elektryczności, a co za tym idzie – przy niskich kosztach eksploatacji nieruchomości. Obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną osiąga się m.in. poprzez wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej, montaż energooszczędnej stolarki, unikanie mostków termicznych i zachowanie szczelności budynku. Bardzo ważne jest również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i stosowanie urządzeń, zapewniających jej oszczędność, np. instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

„Wbrew powszechnym przekonaniom, budownictwo energooszczędne wcale nie musi być drogie. – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland, będącej organizatorem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland. „Przeciętny koszt wybudowania obiektu niskoenergetycznego jest średnio 8-10 proc. wyższy w porównaniu do zwykłego budynku. To niewiele w obliczu korzyści, jakie niesie za sobą tego typu inwestycja. Budynek pasywny to synonim najwyższego komfortu cieplnego i niskiego zapotrzebowania na energię cieplną – maksimum 15 kWh/m2/rok, czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 na rok. Oznacza to, że ogrzewanie takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m2 kosztuje rocznie mniej niż 300 zł. Co więcej, osoby fizyczne, które zdecydują się wybudować bądź zakupić od dewelopera dom jednorodzinny lub mieszkanie o niskim zużyciu energii, mogą sięgnąć po dofinansowanie ze środków publicznych. Od 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje ogólnopolski program dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę lub zakup budynków mieszkalnych w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. W przypadku domów jednorodzinnych wysokość dofinansowania może sięgnąć nawet 50 tys. zł brutto, natomiast w przypadku lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym dotacja może wynieść nawet 16 tys. zł brutto. Głównym założeniem programu jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, oszczędność energii, a także przygotowanie inwestorów do obowiązku budowy domów energooszczędnych, które w przyszłości mają być standardem. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do tego, aby wszystkie budynki wybudowane po 31 grudnia 2020 r. były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Dotyczy to również obiektów użyteczności publicznej, które będą musiały spełnić ten wymóg już od 2019 r.” – dodaje Małgorzata Bartkowski.

Rosnące ceny energii, wyczerpujące się paliwa kopalne oraz względy środowiskowe – to wszystko powoduje potrzebę poszukiwania i stosowania ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań zmierzających do zmniejszenia zapotrzebowania na energię i jej racjonalnego wykorzystania. To z kolei przekłada się na dynamiczny wzrost zainteresowania tematyką budownictwa energooszczędnego. Inteligentne zarządzanie budynkiem, badania termowizyjne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, fotowoltaika zintegrowana z budownictwem (BIPV), kolektory słoneczne i pompy ciepła oraz energooszczędne oświetlenie to zagadnienia szczególnie istotne w kontekście poprawy efektywności energetycznej budynków. Doskonałą okazją ku temu, by rozeznać się w aktualnych trendach, technologiach i nowościach, obniżających zapotrzebowanie nieruchomości na energię, będą 4. Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO Poland, które odbędą się w dniach 23-25 września 2014 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Wstęp na targi będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, którzy dokonają uprzedniej rejestracji na stronie: http://www.renexpo-warsaw.com/404.html?&L.

Organizatorzy zadbali również o bogaty program imprez towarzyszących, wśród których nie zabraknie ciekawych spotkań związanych z budownictwem energooszczędnym. Już pierwszego dnia imprezy (23 września 2014 r.) odbędzie się 3. Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz 2. Forum PV a już następnego dnia (24 września 2014 r.) uczestnicy targów będą mogli wziąć udział w Forum Budownictwa Energooszczędnego i Forum Pomp Ciepła.

RENEXPO® Poland już od 2011 roku stanowi nowoczesną platformę transferu wiedzy i wymiany doświadczeń w obrębie krajowego i międzynarodowego sektora energetycznego. W ciągu zaledwie trzech lat targi organizowane przez REECO Poland zyskały w naszym kraju renomę jednego z najważniejszych wydarzeń w branży energii odnawialnej. Potwierdzeniem tego jest wielki sukces ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia. Swoją ofertę zaprezentowało wówczas 135 wystawców z kraju i zagranicy. W ciągu trzech dni teren międzynarodowej imprezy odwiedziło pond 3 800 osób oraz ponad 1 280 uczestników konferencji.

Więcej informacji na: www.renexpo-warsaw.com


REECO Poland Sp. z o.o.
ul. Bartycka 22B/21A
00-716 Warszawa
tel.: +48 (0) 22 266 02 16
fax: +48 (0) 22 379 78 60
info@reeco-poland.pl


Organizator REECO Poland Sp. z o.o. jest częścią grupy REECO z główną siedzibą w Niemczech i oddziałami w Reutlingen/Niemcy, Salzburg/Austria, Belgrad/Serbia i Arad/Rumunia. Od 1997 roku spotyka się rocznie około 50 000 fachowców z 70 krajów na targach specjalistycznych i kongresach, które organizowane są przez REECO. Wszystkie terminy targów można znaleźć na stronie www.reeco.eu.
 


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Dom-energooszczedny-----inteligentna-technologia-budownictwa.html
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

wymiany wiedzy obiektami węgla wybudowane użytkowej odpowiedniej wykonanie poprzez osiąga Obniżenie eksploatacji kosztach niskich elektryczności, ciepłej cieplnej, podgrzania budynku, zakresie wysokiego uzyskanie pozwala posunięcie decyduje więcej izolacji montaż budżetu. urządzeń, budownictwo przekonaniom, powszechnym ciepła. „Wbrew mechanicznej wentylacji instalacji oszczędność, zapewniających stosowanie energooszczędnej odnawialnych wykorzystanie ważne Bardzo szczelności zachowanie termicznych mostków unikanie stolarki, Dlatego domowego mówi znaczeniu. odnawialnych. częściowo choćby zasilane niskoenergetyczne, wyłącznie wznoszone Europejskiej terenie zyskują większym znacznie latach dodatnimi zeroenergetycznymi pasywnymi, energooszczędnymi, domami związane Trendy energooszczędnym stopniu część rosną większą pochłaniają tytułu opłaty efekcie, koszty podnosi regularnie paliw, przestrzeni wynikiem obiektów. Na rodzaju różnego zarządców właścicieli inwestorów, wyboru świadomego zobowiązań, unijnych drogie. Bartkowski wszystkie jednorodzinnych brutto. wynieść dotacja wielorodzinnym lokali natomiast brutto, dofinansowania wysokość pasywnym. założeniem niskoenergetycznym zaciągniętych kredytów dopłat ogólnopolski realizuje Wodnej Gospodarki Środowiska Głównym programu Fundusz standardem. członkowskie państwa zobowiązuje charakterystyki sprawie 2010/31/UE Europejskiego Parlamentu Dyrektywa przyszłości ograniczenie energooszczędnych, budowy obowiązku inwestorów przygotowanie także oszczędność atmosfery, dwutlenku emisji Ochrony Narodowy z firmy średnio Budynek inwestycja. niesie korzyści, obliczu niewiele zwykłego porównaniu wyższy niskoenergetycznego synonim obiektu wybudowania „Przeciętny Poland. RENEXPO® i Efektywności Targów Międzynarodowych organizatorem będącej pasywny najwyższego publicznych. fizyczne, środków dofinansowanie mieszkanie jednorodzinny dewelopera zakupić bądź wybudować zdecydują więcej, niskiego kosztuje mieszkalnej powierzchni takiego ogrzewanie Oznacza ziemnego opałowego kWh/m2/rok, maksimum http://nowoczesnafarma.pl/Dom-energooszczedny-----inteligentna-technologia-budownictwa.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »