REKLAMA

Dobra atmosfera spotkania rolników ekologicznych z ministrem Sawickim

- O ile atmosfera podczas spotkania z ministrem Sawickim była bardzo dobra, to o tyle ustalenia są już nie najlepsze – mówi Danuta Pilarska, przewodnicząca zarządu głównego stowarzyszenia Ekoland
z Szubina.

MINISTERSTWO ROLNICTWA 003 300x225

MINISTERSTWO ROLNICTWA


W czwartek, 27 marca, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi doszło
do spotkania przedstawicieli rolniczych organizacji ekologicznych z szefem resortu Markiem Sawickim. Temat – rolnictwo ekologiczne
w PROW na 2014-20.
Nie jest tajemnicą, iż rolnicy ekologiczni, to kolejna grupa, która niezadowolona jest z rozwiązań zaproponowanych w nowym PROW  przez poprzedniego ministra rolnictwa.
Jak przekonuje Danuta Pilarska, przewodnicząca zarządu głównego Ekoland to co wymyślono w ministerstwie jest cyt. „wyjątkowo niekorzystne”.
– Już w grudniu 2013 roku, podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa
i rozwoju wsi podsumowałam pomysły lansowane przez wicemister Zofię Szalczyk, że u nas rolnictwo ekologiczne się skończyło nim się na dobre rozpoczęło – mówi Pilarska. – I niestety  w tym względzie nic się nie zmienia. Proponowane przez ministerstwo zasady degresywności dopłat obszarowych skłonią wielu rolników do rezygnacji z produkcji ekologicznej. Uwarunkowania prawne przymuszające rolników korzystających z programów rolnośrodowiskowych do spełniania ich zasad na powierzchni całego gospodarstwa, a jednocześnie ograniczanie dopłat obszarowych to oględnie mówiąc nieporozumienie – podkreśla.

W specjalnym piśmie skierowanym do resortu rolnictwa Ekoland zauważył,
że ministerialne zapisy dotyczące określania zasad finansowania rolnictwa ekologicznego w nowym PROW są cyt. „sprzeczne z wiedzą i praktyką rolniczą”.
Degresywność to tylko fragment większej całości. Uwag jest zdecydowanie więcej. Dotyczą one upraw i chowu zwierząt.  Pozytyw, który widzi Pilarska jest jeden. – W ministerstwie zmieniła się atmosfera. Minister Sawicki chce zmian w PROW, widzi ich konieczność, rozmawia o nich i oczekuje propozycji od nas na czym by te zmiany miały polegać i w którym kierunku podążyć – zaznacza szefowa Ekolandu.
Branża ekologiczna przygotowuje odpowiedni pakiet rozwiązań.
Do polowy szlemowego tygodnia nowy PROW musi „stanąć” na rządzie.
Ten ostatni musi go zaakceptować i skierować do zatwierdzenia Komisji Europejskiej. Na wszystko jest czas do końca drugiej dekady kwietnia.

źródło:  http://www.ekolandpolska.pl/?p=1966

 

Komentarz Członka Zarządu LIR p. Andrzeja Kuziemskiego do spotkania z dnia 27.03.2014 z Ministrem Rolnictwa Markiem Sawickim:

Do spotkania doszło dzięki inicjatywie Pani Danuty Pilarskiej Przewodniczącej Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi  „Ekoland” i innych działaczy, którym zależy na rozwoju rolnictwa prowadzonego w zgodzie z naturą.
Ogólny rys spotkania został przedstawiony w załączonej notatce, ja natomiast odniosę się do niektórych poruszonych kwestii bardziej szczegółowych, mimo krótkiego czasu jaki mieliśmy do dyspozycji – 30 min.
Temat PROW 2007-2013 wg Pana Ministra jest już tematem zamkniętym,  gdyż 28.03 2014 staje on na posiedzeniu Rządu, i nic nie można już zmienić, co jak się okazało później (09.04.2014) nie jest prawdą, gdyż w projekcie uchwały Komitetu Monitorującego PROW znalazł się miedzy innymi zapis   (w załączniku do tej uchwały) o zabraniu z poz. 8 – Program Rolnośrodowiskowy  70 mln EURO.
Komitet na posiedzeniu w dniu 11.04.2014 zatwierdził proponowany przez MRiRW podział środków.
Poruszyłem kwestię restrykcji  jakie stosuje się wobec rolników gospodarujących metodami ekologicznymi,  gdzie muszą oni spełniać ostre kryteria i wymagania tegoż rolnictwa, to jeszcze dodatkowo przewiduje się wprowadzanie ostrych sankcji za najmniejsze nawet uchybienia. Tutaj podałem przykład gospodarstwa, które na jednej działce nie spełniło wymogu obsady roślin (wypady)w dwóch kolejnych sezonach wegetacyjnych  w konsekwencji czego całe gospodarstwo zostało pozbawione dopłat, mimo że tych działek rolnych w gospodarstwie jest ok. 40.
Wskazałem  również na nielogiczność pewnych zapisów dotyczących roślin dla których przewiduje się dopłaty w produkcji ekologicznej a  które tej dopłaty są pozbawione. Podałem tutaj przykład gdzie  barbula szara wchodzi w zestaw roślin wspieranych dopłatami  a natomiast rośliny sadownicze tych dopłat są pozbawione. Uwaga ta dotyczy wymagań zawartych w PROW 2007-2013.
Odnośnie degresywności i PROW 2014-2020 Pan Minister stwierdził że jest to sprawa otwarta i wymaga dalszych dyskusji i prac.
Szkoda wielka , że czasu było tak mało a tematów bardzo dużo i nie wszystkie udało się poruszyć, bo wrażenie, iż Minister  Marek Sawicki jest skłonny do rozmów pozostało jako element pozytywny.

 

 

 

Andrzej Kuziemski

 

Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Dobra-atmosfera-spotkania-rolnikow-ekologicznych-z-ministrem-Sawickim.html
 

125ml milk

MINISTERSTWO ROLNICTWA 003 300x225
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

wszystkie udało wymaga otwarta zawartych wymagań dotyczy 2007-2013. Odnośnie 2014-2020 sprawa stwierdził pewnych nielogiczność działce Rolniczego jednej spełniło wymogu (wypady)w Metodami obsady Kuziemski   Źródło Lubuska Rolnicza http://lir.agro.pl/ Informacja ostrych wprowadzanie uprzejmości sankcji najmniejsze podałem uchybienia. dwóch kolejnych działek dopłat, pozbawione rolnych gospodarstwie również 40. Wskazałem  zostało http://nowoczesnafarma.pl/Dobra-atmosfera-spotkania-rolnikow-ekologicznych-z-ministrem-Sawickim.html   pozytywny.       Andrzej wegetacyjnych  sezonach konsekwencji element pozostało gospodarstwo dodatkowo kwietnia. źródło: rozpoczęło skończyło ekologiczne Pilarska. niestety  Proponowane zmienia. względzie Szalczyk, Zofię rolnictwa i komisji senackiej podsumowałam pomysły wicemister lansowane ministerstwo zasady całego powierzchni spełniania jednocześnie ograniczanie nieporozumienie mówiąc oględnie rolnośrodowiskowych programów ekologicznej. rezygnacji skłonią Uwarunkowania prawne korzystających przymuszające posiedzenia grudniu doszło do Rozwoju Ministerstwie przedstawicieli rolniczych Sawickim. szefem organizacji marca, czwartek, najlepsze ustalenia dobra, stowarzyszenia Ekoland z ROLNICTWA W Szubina. MINISTERSTWO ekologiczne w 2014-20. Nie ministra poprzedniego PROW  rolnictwa. Jak przekonuje niekorzystne”. – „wyjątkowo wymyślono zaproponowanych rozwiązań ekologiczni, rolnicy tajemnicą, kolejna grupa, niezadowolona która podkreśla. W specjalnym ostatni rządzie. Ten „stanąć” zaakceptować skierować Europejskiej. Komisji zatwierdzenia tygodnia szlemowego przygotowuje ekologiczna Ekolandu. Branża odpowiedni pakiet polowy rozwiązań. Do wszystko końca inicjatywie doszło Sawickim: Do Danuty Pilarskiej Producentów Stowarzyszenia Przewodniczącej Ministrem 27.03.2014  http://www.ekolandpolska.pl/?p=1966   Komentarz dekady drugiej Członka Zarządu Kuziemskiego Andrzeja szefowa zaznacza praktyką wiedzą „sprzeczne rolniczą”. Degresywność fragment zdecydowanie całości. większej ekologicznego finansowania zauważył, że skierowanym piśmie ministerialne zapisy określania dotyczące więcej. Dotyczą zmiany propozycji oczekuje miały polegać podążyć kierunku rozmawia konieczność, który Pozytyw, zwierząt.  Pilarska jeden. atmosfera. zmieniła Żywności
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »