REKLAMA

Wolne od GMO – znaki graficzne

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie dotyczące znaków graficznych stosowanych w celu oznakowania żywności i pasz jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych, które wejdzie życie 1 stycznia 2020 r.

Przewiduje ono dwa rodzaje znaków:

  • „Bez GMO” -  dla żywności pochodzenia roślinnego,  żywności składającej się więcej niż z jednego składnika, w skład której nie wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego oraz pasz;
  • „Wyprodukowano bez stosowania GMO” -  dla produktów pochodzenia zwierzęcego i żywności składającej się więcej niż z jednego składnika, w skład której wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego.

Bez GMO  Wyprodukowane bez stosowania GMO

Oba znaki składają się z koła podzielonego poziomo na dwa odcinki, przy czym górny odcinek koła jest w kolorze białym, a dolny jego odcinek jest w kolorze zielonym i zawiera rysunek trzech złączonych ze sobą liści w kolorze białym. Znaki różnią się użytymi sformułowaniami: „bez GMO” i „wyprodukowano bez stosowania GMO”. Z przyczyn technicznych dopuszcza się możliwość ich sporządzania w kolorze białym na czarnym tle oraz w kolorze czarnym na białym tle.

Wzory znaków do pobrania oraz wytyczne dotyczące ich kolorystyki znajdują się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (w zakładce Aktualności).

Wprowadzone przed dniem wejścia w życie ustawy na rynek żywność i pasze z oznakowaniem odnoszącym się do braku GMO, które nie spełniają warunków określonych w ustawie z dnia 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów, mogą pozostać na rynku do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej niż przez dwa lata od dnia wejścia w życie ustawy. Podkreślenia wymaga fakt, że prawo nie daje możliwości wykorzystania zapasu opakowań z oznakowaniem innym niż ustawowe dla żywności i pasz wyprodukowanych i oznakowanych po 31 grudnia 2019 r.  

 

 

 Źródło
 Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
 http://www.ijhar-s.gov.pl

Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Wolne-od-GMO-----znaki-graficzne.html
 

125ml milk

Bez GMO
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

kolorze pochodzenia żywności graficzne życie GMO” dotyczące skład Rolnictwa znaków składającej więcej jednego składnika, której Rozwoju wchodzi produkt zwierzęcego stosowania produktów wykorzystania  dla odcinek czarnym białym które wejścia genetycznie organizmów wolnych warunków wyczerpania pozostać organizmów, zmodyfikowanych wytworzonych oznakowaniu zakładce Aktualności). Wprowadzone czerwca ustawie spełniają ustawy Ministerstwa żywność z oznakowaniem odnoszącym określonych ustawowe zapasów, r.        Źródło  Inspekcja NowoczesnaFarma.pl Żródło: Rolniczego Portalu uprzejmości dzięki Rolno-Spożywczych  http://www.ijhar-s.gov.pl Informacja Artykułów Handlowej Jakości grudnia dłużej oznakowanych wyprodukowanych znajdują oznakowaniem opakowań zapasu możliwości wymaga Podkreślenia ustawy. stronie sformułowaniami: kolorystyki znaków: podzielonego składają zwierzęcego.   i żywności „Wyprodukowano pasz; roślinnego,  „Bez rodzaje odcinki, r. Przewiduje stycznia wejdzie zmodyfikowanych, oznakowania stosowanych graficznych rozporządzenie podpisał poziomo górny wytyczne „bez pobrania tle. Wzory sporządzania możliwość dopuszcza technicznych przyczyn GMO”. „wyprodukowano Minister białym, użytymi różnią białym. liści złączonych trzech rysunek zawiera zielonym http://nowoczesnafarma.pl/Wolne-od-GMO-----znaki-graficzne.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »