REKLAMA

Słowacjo, nie strzelaj do nas! – protest w obronie wilków pod Ambasadą Republiki Słowackiej w Warszawie

63d55055 cb86 4310 b557 9f730f21c663 jpg?img160802717
Słowacjo, nie strzelaj do nas! – protest w obronie wilków pod Ambasadą Republiki Słowackiej w Warszawie

Trzy wilki ze związanymi łapami, czekają na wyrok. Myśliwy mierzy do nich z broni. Kule za chwilę położą zwierzęta jedno po drugim – tak wyglądał dzisiejszy protest obywateli i obywatelek polskich przed Ambasadą Słowacji w Polsce. W ten sposób postanowili wyrazić swoją niezgodę na decyzję słowackiego Ministra Rolnictwa o odstrzale 50 wilków w sezonie łowieckim 2020/2021.


Ochrona gatunków priorytetowych dla Unii Europejskiej nie może wyglądać tak, że w jednym miejscu się je chroni po to, by w innych do nich strzelać – mówi uczestnik protestu Jerzy, programista z Warszawy – Tymczasem zamiast dyskutować o wpływie polowań na duże drapieżniki, słowaccy urzędnicy opowiadają nieznajdujące oparcia w rzeczywistości historie o zagrożeniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Decyzja o odstrzale zapadła z końcem października 2020, a polowania rozpoczęły się 1. listopada. Od tego momentu zabito już 21 wilków, w tym aż 6 w 23-kilometrowej strefie przy granicy z Polską, która z uwagi na transgraniczną populację tych zwierząt powinna być wolna od polowań. Dodatkowo, na co zwraca słowacka organizacja Lesoochranárske zoskupenie VLK, w skardze do Komisji Europejskiej brak jest wiarygodnych danych dotyczących liczebności populacji. To z kolei przekłada się na brak możliwości oszacowania wpływu odstrzałów na stan populacji wilków, w tym na populację polską, czeską i węgierską.

W efekcie postępowania naruszeniowego, które toczyło się przeciwko Republice Słowackiej przed Komisją Europejską od 2013 r., Słowacja zobowiązała się do monitorowania liczebności populacji wilka oraz jej dynamiki jako podstawowego warunku ustalania limitu odstrzału. Mimo tych zobowiązań, obecnie prowadzone polowania dalej nie są poparte odpowiednimi badaniami stanu populacji.

Brak właściwego oszacowania liczebności populacji to niejedyny problem dyskusji o słowackich wilkach. Odstrzał tych zwierząt ma wymiar komercyjny: za upolowanie wilka myśliwi płacą na terenie Słowacji ponad 1500 euro. Urzędnicy zupełnie wypierają też inne fakty: pogłowie owiec malało w tym kraju również wówczas, gdy do wilków intensywnie strzelano; zmniejszenie roli hodowli jest zjawiskiem ekonomicznym obserwowanym w całej Europie, niezależnie od obecności wilków; a hodowla kóz i owiec stanowiła w ciągu ostatnich 10 lat mniej niż 0,4% produkcji rolnej brutto na terenie Słowacji – wylicza w komentarzu do dzisiejszego protestu Monika Stasiak z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Protest pod ambasadą to nie jedyny głos w sprawie wilków w ciągu ostatnich tygodni. Apel do władz Słowacji w tej sprawie (https://petycja.pracownia.org.pl/akcja/zatrzymaj-odstrzal-wilkow-w-slowacji) podpisało ponad 7300 obywateli Polski, a Słowacy złożyli ponad 21 000 uwag do krajowego Prawa ochrony przyrody, domagając się całorocznej ochrony wilków w Republice Słowackiej.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot 

125ml milk

63d55055 cb86 4310 b557 9f730f21c663 jpg?img160802717
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Słowacji Słowacjo, liczebności populacji Warszawie wilków sprawie protestu polowania Wszystkich Europejskiej wilków, zwierząt obywateli Republice populację terenie odstrzale ostatnich ciągu oszacowania ochrony populacji.Brak odpowiednimi poparte badaniami problem właściwego niejedyny dyskusji słowackich wilkach. Odstrzał wymiar komercyjny: upolowanie myśliwi prowadzone całorocznej obecnie Europejską efekcie postępowania naruszeniowego, które toczyło przeciwko Komisją Słowacja zobowiązań, zobowiązała monitorowania dynamiki podstawowego warunku ustalania limitu odstrzału. płacą pogłowie Urzędnicy ambasadą wylicza komentarzu dzisiejszego Monika Stasiak Pracowni Słowackiej.Pracownia Istot.Protest jedyny rolnej tygodni. władz (https://petycja.pracownia.org.pl/akcja/zatrzymaj-odstrzal-wilkow-w-slowacji) podpisało Polski, Słowacy złożyli krajowego przyrody, brutto produkcji zupełnie hodowli wypierają fakty: domagając malało również wówczas, intensywnie strzelano; węgierską.W zjawiskiem stanowiła ekonomicznym obserwowanym całej Europie, niezależnie obecności wilków; hodowla kóz zmniejszenie danych czeską wyglądać słowackiego Ministra Rolnictwa sezonie łowieckim 2020/2021.Ochrona gatunków priorytetowych jednym niezgodę miejscu chroni innych strzelać mówi uczestnik Jerzy, programista Warszawy decyzję swoją zamiast chwilę Słowacjo, WarszawieTrzy związanymi łapami, czekają wyrok. Myśliwy mierzy broni. położą wyrazić zwierzęta drugim wyglądał dzisiejszy obywatelek polskich Polsce. sposób postanowili Tymczasem dyskutować polską, Lesoochranárske która transgraniczną powinna polowań. Dodatkowo, zwraca słowacka organizacja zoskupenie granicy skardze Komisji wiarygodnych dotyczących populacji. przekłada możliwości wpływu odstrzałów Polską, strefie wpływie zagrożeniu polowań drapieżniki, słowaccy urzędnicy opowiadają nieznajdujące oparcia rzeczywistości historie bezpieczeństwa 23-kilometrowej żywnościowego kraju.Decyzja zapadła końcem października rozpoczęły listopada. momentu zabito Istot 
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »