REKLAMA

Rolnictwo i przemysł spożywczy wobec zmian klimatu

W Katowicach zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy. W dyskusji panelowej poświęconej mechanizmom wzajemnego oddziaływania klimatu i rolnictwa, produkcji żywności, jako gałęzi gospodarki szczególnie zależnej od zmian klimatycznych, omówiono szanse i wyzwania oraz kierunki zmian i technologiczne rozwiązania dostosowujące produkcję żywności do wyzwań klimatycznych i demograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem Zielonego Ładu i strategii „Od pola do stołu”.
EEC

 

– Odnosząc się metaforycznie do strategii „od Pola do Stołu” nie możemy oddawać pola, bo będziemy mieć mniej na stole – zauważył rozpoczynając swoją wypowiedź sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński i podkreślił, że intencje nowego ładu klimatycznego należy popierać, natomiast trzeba mieć świadomość, że jest to ogromna stawka w grze globalnej, w grze, którą zawsze można odczytać, jako pojedynek największych mocarstw.

– W tym wypadku mówimy o mocarstwowej pozycji Niemiec w Unii Europejskiej. Należy to widzieć w kontekście np. umów z Mercosurem, z Australią, z Nową Zelandią i z innymi potentatami, które mają tutaj odgrywać rolę państw, które będą zastępczo, a jednocześnie być może następczo, produkować żywność i eksportować na obszar Unii Europejskiej.  Jednocześnie są to państwa usytuowane zupełnie po drugiej stronie tych sporów, decyzji, całkowicie uwolnione od tych kontekstów europejskich dotyczących dywagacji na temat klimatu, na temat restrykcji, które mają na te państwa, niepodporządkowane tym regułom, spaść – zaznaczył wiceminister i dodał, że my takie reguły gry odrzucamy uważając, że powinniśmy się posiłkować zasadą, która bardzo dobrze służyła i służy ludzkości – zasadą pomocniczości.

– To co możemy zrobić na zasadzie równoprawnych obowiązków w stosunku do równoprawnych wkładów, znaczenia i możliwości, to powinno być w obszarze Unii Europejskiej realizowane. Będziemy tej zasady bardzo mocno bronić. Oczywiście są tam kierunkowo pewne zapisy, nakierowane na politykę efektywności, oszczędności, identyfikacji produktu. Będziemy w takie działania wchodzić i bronić interesów Polski w kontekście niekontrowersyjnych zapisów. Jednak tam, gdzie zasada jest rozpisana, ale nie ma ustalonych szczegółów, będziemy uczestniczyć w dyskusji w imię naszych pryncypiów – podkreślił Szymon Giżyński.

– Obecnie prowadzona jest polityka, wobec której nie ma zapisów chroniących interesy takich państw jak Polska. Będziemy uważnie śledzić proces ich tworzenia i na bieżąco  odnosić się do nich chroniąc interesy naszego kraju – zapewnił wiceminister.

Wydarzenie odbywało się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w formie hybrydowej - zarówno stacjonarnie, jak i online.

Zdjęcia (1)


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Rolnictwo-i-przemysl-spozywczy-wobec-zmian-klimatu.html
 

125ml milk

1920
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

wchodzić bronić powinno stosunku możliwości, posiłkować państwa, niepodporządkowane regułom, spaść zaznaczył wiceminister dodał, reguły odrzucamy uważając, powinniśmy zasadą, znaczenia która dobrze służyła służy ludzkości zasadą pomocniczości. zrobić zasadzie obowiązków Polski wkładów, interesów ustalonych niekontrowersyjnych Pokaż odbywało Międzynarodowym Centrum Kongresowym Katowicach, formie hybrydowej zarówno stacjonarnie, online. Zdjęcia (1) zdjęcie zapewnił galerii. Źródło Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju https://www.gov.pl/rolnictwo/ Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.plŻródło: wiceminister. Wydarzenie naszego zapisów. prowadzona Jednak zasada rozpisana, klimatu, szczegółów, uczestniczyć naszych pryncypiów podkreślił Giżyński. – Obecnie polityka, chroniąc której zapisów chroniących takich państw Polska. uważnie śledzić proces tworzenia bieżąco  odnosić restrykcji, decyzji, dywagacji metaforycznie klimatycznych demograficznych, szczególnym uwzględnieniem Zielonego „Od stołu”.   – Odnosząc „od żywności Stołu” oddawać zauważył rozpoczynając swoją wypowiedź sekretarz ministerstwie rolnictwa rozwoju Giżyński wyzwań produkcję intencje produkcji Katowicach zakończył Europejski Kongres Gospodarczy. panelowej poświęconej mechanizmom wzajemnego oddziaływania rolnictwa, żywności, dostosowujące gałęzi gospodarki szczególnie zależnej klimatycznych, omówiono szanse wyzwania kierunki technologiczne rozwiązania podkreślił, nowego dotyczących obszar potentatami, odgrywać państw, będą zastępczo, jednocześnie następczo, produkować żywność eksportować Europejskiej.  Zelandią Jednocześnie państwa usytuowane zupełnie drugiej stronie sporów, całkowicie uwolnione kontekstów europejskich innymi Australią, klimatycznego odczytać, należy popierać, natomiast trzeba świadomość, ogromna stawka globalnej, którą zawsze pojedynek Mercosurem, największych mocarstw. wypadku mówimy mocarstwowej pozycji Niemiec Europejskiej. Należy widzieć umów http://nowoczesnafarma.pl/Rolnictwo-i-przemysl-spozywczy-wobec-zmian-klimatu.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »