REKLAMA

Przejrzystość i wiarygodność kluczem do sukcesu na rynku żywności ekologicznej

organic 01W dniach 7-9 maja br. w Warszawie na Organic Marketing Forum spotkali się producenci żywności ekologicznej, handlowcy hurtowi i detaliczni, przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki oraz rolnicy z około 30 państw, zainteresowani poznaniem najnowszych trendów w branży ekologicznej. Było to już siódme forum, którego organizatorem jest Międzynarodowe Centrum Rolnictwa Ekologicznego Środkowej i Wschodniej Europy EKOCONNECT, przy współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego, Ekoland, ORA i Polską Ekologią.

Podstawowym celem imprezy jest zacieśnianie współpracy między Europą Wschodnią i Zachodnią oraz wymiana doświadczeń na tematy dotyczące rynku rolnictwa i żywności ekologicznej. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania było „Przejrzystość i wiarygodność kluczem do pozyskania klienta”.

Otwierając spotkanie minister Andrzej Butra podkreślił, że ekologia to nie jest „oszołomstwo” ale poszukiwanie tego co w naturze i w rolnictwie najlepsze. Jego zdaniem Polska od lat dobrze radzi sobie w branży produktów ekologicznych, słynących z jakości, charakteryzujących się wysokimi walorami smakowymi. Dzięki temu nasze produkty spożywcze, w tym ekologiczne, zdobywają uznanie konsumentów na całym świecie.

Przedstawiciel czeskiego Instytutu Nadzoru i Kontroli w Rolnictwie Jiri Urban bardzo mocno akcentował potrzebę przejrzystości i wiarygodności w ekologii. Jego zdaniem jest to branża jeszcze stosunkowo młoda, oparta w dużej mierze na entuzjastach, którzy chcą zrobić coś dobrego ale rynek ten się powiększa i nie jest już  wolny od ludzi którzy w pogoni za zyskiem próbują „iść na skróty”. Przez brak wiarygodności tacy eko-producenci mogą się na długo zdyskredytować w oczach konsumentów.

Rolnictwo ekologiczne to troska o środowisko i dbałość o zdrowie – stwierdziła Urszula Sołtysiak z AgroBioTest. Jej zdaniem rynek rolnictwa ekologicznego rozwija się imponująco i jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem rolno-spożywczym. Mimo, że ukształtował się oddolnie, niejako „pod prąd”, mimo że nadal jest mało konkurencyjny pod względem cen produktów. Prawdziwe koszty żywności, to koszty społeczne – podkreśliła U.Sołtysiak.

W programie forum znalazły się jak co roku wystawa produktów ekologicznych, konferencja oraz wyjazdy studyjne do gospodarstwa ekologiczngo w okolicach Warszawy, przedsiębiorstw produkcyjno-handlowych oraz do radomskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego.

W Radomiu gościliśmy ośmioosobową grupę z Czech, Niemiec i Mołdawii, na czele z wiceministrem rolnictwa Mołdawii. Goście spotkali się z dyrektorem Henrykiem Skórnickim, który przybliżył im działalność CDR na rzecz rolnictwa ekologicznego oraz przetwórstwa produktów ekologicznych na poziomie gospodarstwa. Następnie zwiedzano Centrum Praktycznego Szkolenia w zakresie małego przetwórstwa mięsa, owoców i warzyw oraz zbóż. Goście odwiedzili także Pokazowe Gospodarstwo Ekologiczne w Chwałowicach. Tu zapoznali się z praktycznymi aspektami prowadzenia produkcji ekologicznej oraz z zadaniami badawczymi w produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzonymi w Chwałowicach.

Źródło
http://cdr.gov.pl

 


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Przejrzystosc-i-wiarygodnosc-kluczem-do-sukcesu-na-rynku-zywnosci-ekologicznej.html
 

125ml milk

organic 01
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Prawdziwe okolicach żywności, ekologiczngo społeczne U.Sołtysiak. W podkreśliła względem programie znalazły gospodarstwa studyjne wystawa konferencja rolno-spożywczym. konkurencyjny AgroBioTest. oczach konsumentów. Rolnictwo ekologiczne troska środowisko dbałość zdrowie stwierdziła Urszula Sołtysiak rozwija prąd”, imponująco najbardziej dynamicznie rozwijającym sektorem produkcyjno-handlowych ukształtował oddolnie, niejako „pod przedsiębiorstw Czech, radomskiego aspektami warzyw zbóż. odwiedzili także Pokazowe Gospodarstwo Ekologiczne Chwałowicach. zapoznali praktycznymi prowadzenia mięsa, zadaniami badawczymi roślinnej zwierzęcej, prowadzonymi Chwałowicach. Źródło http://cdr.gov.pl   Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl Żródło: owoców małego oddziału dyrektorem Rolniczego. W Radomiu gościliśmy ośmioosobową grupę długo Niemiec Mołdawii, wiceministrem Mołdawii. Henrykiem zakresie Skórnickim, który przybliżył działalność ekologicznych poziomie gospodarstwa. Następnie zwiedzano Praktycznego Szkolenia zdyskredytować zrobić eko-producenci Wschodnią Europy EKOCONNECT, Rolniczego, Ekoland, Polską Ekologią. Podstawowym imprezy zacieśnianie między Europą Zachodnią Środkowej wymiana doświadczeń tematy dotyczące Mottem przewodnim tegorocznego spotkania „Przejrzystość pozyskania Wschodniej Ekologicznego spotkanie przedstawiciele dniach Warszawie Organic Marketing producenci ekologicznej, handlowcy hurtowi detaliczni, przedsiębiorcy, rolnicy Rolnictwa około państw, zainteresowani poznaniem najnowszych trendów siódme forum, którego organizatorem Międzynarodowe klienta”. Otwierając minister skróty”. młoda, Kontroli Rolnictwie bardzo akcentował potrzebę przejrzystości ekologii. branża jeszcze stosunkowo oparta Instytutu dużej mierze entuzjastach, dobrego powiększa już  pogoni zyskiem próbują „iść Nadzoru czeskiego Andrzej jakości, podkreślił, ekologia „oszołomstwo” poszukiwanie naturze rolnictwie najlepsze. Polska dobrze słynących charakteryzujących świecie. Przedstawiciel wysokimi walorami smakowymi. Dzięki produkty spożywcze, ekologiczne, zdobywają uznanie konsumentów całym http://nowoczesnafarma.pl/Przejrzystosc-i-wiarygodnosc-kluczem-do-sukcesu-na-rynku-zywnosci-ekologicznej.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »