We wtorek, 9 kwietnia, wiceminister Małgorzata Golińska wzięła udział w konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”, która odbyła się w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Była to już kolejna z cyklu konferencji, które odbywają się w całym kraju pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Swoje programy wsparcia zaprezentowało trzynaście resortów, w tym Ministerstwo Środowiska. Omówione zostały działania w obszarze: Infrastruktura mieszkaniowa, infrastruktura społeczna, aktywizacja zawodowa, infrastruktura oraz działania w obszarze oświatowo – kulturalnym. Podczas konferencji wiceminister Małgorzata Golińska omówiła kluczowe założenia programu Czyste Powietrze.

Czyste powietrze to temat priorytetowy, na który przeznaczymy w najbliższych 10 latach 103 mld zł. To ogromne środki, dzięki którym mieszkańcy wsi nie tylko będą mieli szansę na wymianę źródeł ciepła, ale również mogą ocieplić swoje domy i tym samym obniżyć wysokość rachunków. – mówiła wiceminister Golińska.

Wiceminister przedstawiła również aktualne dane dotyczące realizacji programu: „Celem programu jest zdecydowana poprawa jakości powietrza w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat. Program obejmie około 4 mln gospodarstw. W województwie lubuskim wnioski złożono już na ponad 10 mln zł. Pieniądze wkrótce trafią do beneficjentów albo w formie pożyczki, albo dotacji. Najubożsi mogą liczyć nawet na do 90 proc. dotacji” – dodała.

Z uczestnikami konferencji spotkał się również Prezydent RP Andrzej Duda, w swoim wystąpieniu zapewnił: Stawiamy na zrównoważony, równy rozwój kraju, chcemy być państwem nowoczesnym, silnym, innowacyjnym, żeby zapewnić warunki rozwoju mieszkańcom – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za organizację tej konferencji. Proszę Państwa, to jest faktycznie wyjątkowa sytuacja, że trzynaście ministerstw, w tym troje Państwa ministrów – oprócz moich współpracowników – jest dzisiaj obecnych tutaj, a trzynaście ministerstw ogółem jest zaangażowanych w program tej konferencji o perspektywach dla ludzi mieszkających na obszarach wiejskich. – podsumował Prezydent.

 

O konferencji

Cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” to projekt, którego celem jest prezentacja podejmowanych przez państwo działań służących podniesieniu jakości życia mieszkańców polskiej wsi. Jest to również okazja do wspólnej dyskusji z samorządowcami, którzy mają możliwość przedstawienia swoich propozycji i postulatów.

Wiceminister Małgorzata Golińska
Wiceminister Małgorzata Golińska
Prezydent Andrzej Duda
 
Źródło
Ministerstwo Środowiska
www.gov.pl/srodowisko