REKLAMA

Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym - skuteczna czy nie?

Na takie pytania miało odpowiedzieć webinarium Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym” , które przeprowadzono 4 listopada.

Głównym wykładowcą była prof. Jolanta Kowalska z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu. Pani profesor jest związana z rolnictwem ekologicznym od początków wprowadzenia tego systemu w Polsce. Obecnie nadzoruje także badania środków ochrony roślin umieszczonych na liście dopuszczonych do stosowania w RE.

W roku 2019 wydana została przez CDR Oddział w Radomiu broszura jej autorstwa „Środki ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym”. Broszura cieszyła się dużym powodzeniem, nakład niemal się wyczerpał. W wyniku dyskusji z uczestnikami webinarium postanowiliśmy wydać zaktualizowaną wersję, uzupełnioną o tabele najczęściej występujących agrofagów w poszczególnych uprawach i metod ich zwalczania , a także wykaz metod niechemicznych oraz ich skuteczność.

Od metod nie chemicznych rozpoczęła webinarium Pani Profesor. Metody te są uważane za mało skuteczne, a stanowią podstawę i bazę w każdym programie ochrony, niezależnie od systemu produkcji-zarówno w konwencjonalnym jak integrowanym czy ekologicznym. Podano przykład kiły kapustnych – w zasadzie nie ma preparatów do ochrony, natomiast główną metodą zwalczania jest odpowiedni płodozmian z odpowiednio długim następstwem krzyżowych.
Następnie scharakteryzowano najczęściej używane grupy preparatów, ich skuteczność i zasady stosowania.

Chwasty to problem, który dotyka wszystkich rolników ekologicznych. W rolnictwie ekologicznym dopuszczamy pewną ilość chwastów, występujących na poziomie nie wpływającym istotnie na plon upraw. Najistotniejszą metoda kontroli jest zwalczanie mechaniczne , dysponujemy już coraz doskonalszymi maszynami do pielęgnacji upraw.

Do pobrania:

Broszura

Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Ochrona-roslin-w-rolnictwie-ekologicznym---skuteczna-czy-nie-.html
 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

rolnictwie roślin ekologicznym Ochrona webinarium skuteczna ochrony, także występujących Rolniczego systemu zwalczania ochrony najczęściej odpowiedni płodozmian odpowiednio scharakteryzowano długim następstwem krzyżowych.Następnie używane preparatów, skuteczność metodą kapustnych główną natomiast preparatów zasadzie – stosowania. Chwasty przykład Podano ekologicznym. integrowanym konwencjonalnym produkcji-zarówno niezależnie programie zasady rolników problem, zwalczanie NowoczesnaFarma.plŻródło: Portalu uprzejmości dzięki http://cdr.gov.pl/ Informacja Doradztwa Centrum pobrania: BroszuraŹródło upraw. Do pielęgnacji maszynami doskonalszymi dysponujemy mechaniczne kontroli który metoda Najistotniejszą upraw. istotnie wpływającym poziomie chwastów, ilość pewną dopuszczamy ekologicznych. podstawę wszystkich dotyka każdym chemicznych stanowią związana RE. W stosowania dopuszczonych liście umieszczonych środków badania nadzoruje Obecnie Polsce. wprowadzenia początków rolnictwem profesor została Poznaniu. Roślin Ochrony Instytutu Kowalska Jolanta wykładowcą listopada. Głównym przeprowadzono które ekologicznym” odpowiedzieć miało pytania wydana Oddział skuteczne, wydać uważane Metody Profesor. rozpoczęła skuteczność. Od niechemicznych uprawach poszczególnych agrofagów tabele uzupełnioną wersję, zaktualizowaną postanowiliśmy Radomiu uczestnikami dyskusji wyniku wyczerpał. niemal nakład powodzeniem, dużym cieszyła Broszura ekologicznym”. „Środki autorstwa broszura http://nowoczesnafarma.pl/Ochrona-roslin-w-rolnictwie-ekologicznym---skuteczna-czy-nie-.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »