W sobotę poprzedzającą Święta Wielkanocne minister Henryk Kowalczyk, wraz z wiceministrem Sławomirem Mazurkiem, wręczali mieszkańcom Otwocka ekotorby. W ten symboliczny sposób kierownictwo Ministerstwa Środowiska zachęcało odwiedzających lokalny targ do korzystania z toreb wielokrotnego użytku.

Cykl życia foliówek jest niezwykle krótki. Jak wynika z badań zleconych przez Ministerstwo Środowiska w 2018 r., 16,4% respondentów wyrzuca je już po pierwszym użyciu. Później stają się one odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Wyrzucane w miejscach do tego nieodpowiednich (np. lasach) stają się także zagrożeniem dla życia i zdrowia zwierząt.

Cieszy nas fakt, że coraz więcej Polaków wybiera torby wielokrotnego użytku. Chcemy jednak, aby korzystanie z ekotoreb było nieodłącznym elementem codziennych zakupów nas wszystkich, bo takie torby są trwałe i będą nam służyły dłużej. Dlatego poprzez akcje takie jak ta dzisiaj w Otwocku zachęcamy Polaków do wspólnego dbania o środowisko i ograniczania używania tzw. foliówek - podkreślił minister Henryk Kowalczyk.

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby z tworzywa sztucznego, oferowane przy kasach, zostały objęte tzw. opłatą recyklingową. Jak pokazują badania, 2/3 Polaków deklaruje, że obecna cena torebek foliowych zniechęca do ich kupna.

Wprowadzona w ubiegłym roku opłata recyklingowa za lekkie torby z tworzywa sztucznego miała na celu zmianę naszych zakupowych nawyków, zastanowienia się, czy rzeczywiście za każdym razem taka foliówka jest nam potrzebna  – zaznaczył minister Kowalczyk. Dziś widzimy, że jej wprowadzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród społeczeństwa i coraz więcej osób zabiera na zakupy własną ekotorbę – dodał.

Przy okazji akcji rozdawania ekotoreb, kierownictwo MŚ zwracało również uwagę na problem związany z marnotrawieniem żywności. Z badań świadomości ekologicznej Polaków wynika, że wśród trzech najczęściej wskazywanych przyczyn marnowania jedzenia w gospodarstwach domowych jest m.in. zakup zbyt dużych ilości artykułów spożywczych. A okres świąteczny to właśnie czas, kiedy zdarza nam się kupować zdecydowanie więcej żywności niż potrzebujemy.

Marnotrawienie jedzenia to problemem nie tylko społeczny i ekonomiczny, ale również środowiskowy. Dlatego robiąc przedświąteczne zakupy, nie przesadzajmy z zapasami żywności, żeby nie stawała się ona później odpadem. A podczas zakupów, nie tylko tych świątecznych, korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku - apelował wiceminister Sławomir Mazurek.

Zobacz Jednotematyczne badania świadomości ekologicznej mieszkańców Polski. Gospodarka odpadami.

Akcja #mojaEKOtorba
Akcja #mojaEKOtorba
Akcja #mojaEKOtorba
Akcja #mojaEKOtorba
 
Źródło
Ministerstwo Środowiska
www.gov.pl/srodowisko