REKLAMA

Jak zadbać o zwierzęta zimą?

KPN infografika karmnikZimą zwierzęta wymagają naszej szczególnej ochrony i pomocy. Dotyczy to nie tylko domowych pupili, ale także dzikich zwierząt oraz ptaków. Warto pomagać czworonożnym i skrzydlatym przyjaciołom. Trzeba to jednak robić rozsądnie, ponieważ np. nieumiejętne dokarmianie może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak zatem sprawić, by zima nie dokuczyła zwierzętom za bardzo? Oto kilka prostych rad. Pokazujemy też, jak w łatwy sposób przygotować w domu karmnik dla ptaków – wystarczą plastikowe butelki i kawałek sznurka.
 
Zwierzęta leśne
Zimą, zwłaszcza gdy spadnie śnieg dzikie zwierzęta mają trudniejszy dostęp do pożywienia i wody. Dlatego wtedy z pomocą przychodzą im leśnicy, którzy zostawiają w paśnikach pyszne przekąski, takie jak marchew czy siano. Zajmują się też odśnieżaniem miejsc, z których zwierzęta czerpią wodę czy pokarm. Najlepiej więc dbanie o leśne zwierzęta zostawić specjalistom, którzy doskonale znają ich potrzeby i zwyczaje. My za to możemy wspierać te, które żyją w miastach np. ptaki.
 
Zwierzęta domowe
Mimo, że koty czy psy nazywamy zwierzętami domowymi, wiele z nich domu nie ma. Dlatego zima to dla nich szczególnie trudny czas. Podobnie, jak dla tych żyjących w schroniskach. Tymczasem pomóc im jest bardzo łatwo! Wystarczy, że zaniesiemy do schroniska karmę i stare koce. Nie zapominajmy też o pupilach żyjących razem z nami. Psy przebywające na dworze zużywają w tym okresie więcej energii, co pozwala im utrzymać stałą temperaturę ciała. Dlatego muszą mieć zapewnioną odpowiednio większą ilość kalorii. Należy też zadbać o zapewnienie im ciepłego schronienia, w którym będą mogły ukryć się przed mrozem. Jeśli natomiast pies mieszka z nami w domu zadbajmy, aby miał ciepłe legowisko i skróćmy spacery, zwłaszcza w czasie mrozów. Pamiętajmy, jeśli my marzniemy nasz pies też. W dodatku sól i specjalne środki do odmrażania powierzchni mogą nie tylko zniszczyć łapy naszego pupila, ale też doprowadzić do zatruć. Pomyślmy też o naszych mruczkach. Koty to piecuchy, które obecnie upodobały sobie kaloryfery. Postarajmy się jednak, aby odizolować je od bezpośredniego źródła ciepła, np. rozkładając na kaloryferze koc, żeby się nie poparzyły. Podobnie jak psy, koty również nie powinny przebywać w pomieszczeniach, gdzie jest przeciąg. Zwierzęta też mogą się przeziębić!
 
Skrzydlaci goście
Jeśli wybieramy się zimą na spacer dokarmiać wodne ptactwo zadbajmy, by zabrać ze sobą tylko takie pożywienie, które ptakom nie zaszkodzi – ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa czy specjalny granulat. Pamiętajmy – chleb to nie pokarm dla ptaków, może im bardzo zaszkodzić! Warto też przygotować karmnik i wsypać do niego ziarna zbóż, słonecznika, suszone owoce czy też kolby z ziarnami, a dla sikorek powiesić surową słoninę. Jego zbudowanie jest naprawdę proste – wystarczą 2 plastikowe butelki i kawałek sznurka, aby powstała prawdziwa restauracja dla ptaków. Nasi skrzydlaci goście będą nam wdzięczni, a ich obserwowanie urozmaici czas całej rodziny lepiej niż oglądanie telewizji.
 
Uczmy pomagać słabszym od najmłodszych lat
Dzieci kochają zwierzaki. Zwłaszcza przedszkolaki, które są szczególnie ciekawe otaczającego ich świata. Dlatego uczmy najmłodszych szacunku do zwierząt od najmłodszych lat. Zimowe spacery to doskonała okazja do tego, aby pokazać im, jak pomaga zwierzętom, które są w dużym stopniu od nas zależne. Warto, aby oprócz rodziców w edukację zaangażowali się także wychowawcy przedszkolni. Mogą oni w tym celu skorzystać z materiałów edukacyjnych w ramach programów, które poruszają tematykę ekologii i dbania o przyrodę, takich jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, w którym uczestniczy co drugie przedszkole w Polsce. Jeśli dzieci nauczą się szanować zwierzęta w domu i w przedszkolu, to najprawdopodobniej będą też otaczać je opieką jako dorośli i uczyć tego samego kolejne pokolenia.
 
 

840ml milk

KPN infografika karmnik
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Podobnie prawdziwa lepiej skrzydlaci Natury”, przedszkolni. skorzystać materiałów edukacyjnych programów, poruszają tematykę ekologii dbania przyrodę, takich „Kubusiowi Przyjaciele uczestniczy zaangażowali drugie przedszkole Polsce. dzieci nauczą szanować przedszkolu, najprawdopodobniej otaczać opieką dorośli uczyć samego kolejne wychowawcy edukację goście ciekawe wdzięczni, obserwowanie urozmaici całej rodziny zatruć. oglądanie telewizji.   Uczmy słabszym lat Dzieci kochają zwierzaki. Zwłaszcza przedszkolaki, otaczającego rodziców świata. szacunku Zimowe spacery doskonała okazja pokazać pomaga zwierzętom, dużym stopniu zależne. Warto, oprócz Pomyślmy Pamiętajmy, doprowadzić marchew spadnie śnieg dzikie trudniejszy dostęp pożywienia pomocą przychodzą leśnicy, zostawiają paśnikach pyszne przekąski, siano. sznurka.   Zwierzęta Zajmują odśnieżaniem miejsc, których czerpią pokarm. Najlepiej dbanie leśne zostawić specjalistom, doskonale znają leśne Zimą, ptaków zwyczaje. jednak wymagają naszej szczególnej ochrony pomocy. Dotyczy domowych pupili, dzikich czworonożnym skrzydlatym przyjaciołom. Trzeba robić sposób rozsądnie, ponieważ nieumiejętne dokarmianie bardziej zaszkodzić pomóc. sprawić, dokuczyła zwierzętom bardzo? prostych Pokazujemy łatwy potrzeby możemy pupila, legowisko większą ilość kalorii. Należy zapewnienie ciepłego schronienia, mogły ukryć mrozem. natomiast mieszka ciepłe skróćmy zapewnioną spacery, czasie mrozów. jeśli marzniemy dodatku sól specjalne środki odmrażania powierzchni zniszczyć naszego odpowiednio muszą wspierać Wystarczy, żyją miastach ptaki.   Zwierzęta domowe Mimo, nazywamy zwierzętami domowymi, trudny Podobnie, schroniskach. Tymczasem pomóc łatwo! zaniesiemy ciała. schroniska karmę zapominajmy pupilach przebywające dworze zużywają okresie więcej energii, pozwala utrzymać stałą temperaturę pokolenia.    
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »