REKLAMA

Aktywiści usłyszeli wyrok za ujawnienie okrucieństwa wobec zwierząt na fermie norek

 

Wczoraj popołudniu nastąpiło rozstrzygnięcie sprawy wytoczonej aktywistom Stowarzyszenia Otwarte Klatki przez właściciela fermy norek w Pawłowie Rajmunda Gąsiorka, który po przegraniu sprawy o zniesławienie oskarżył obrońców zwierząt o wtargnięcie na fermę. Wymiar kary to warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres jednego roku.
 
W listopadzie 2013 roku Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało wyniki śledztwa na fermie norek w Pawłowie (woj. wielkopolskie) należącej do Rajmunda Gąsiorka, obecnie prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych. Zdjęcia i filmy, ujawniające skandaliczne warunki i stan zwierząt, zainicjowały publiczną debatę na temat branży futrzarskiej w Polsce. W odpowiedzi Rajmund Gąsiorek wniósł do sądu oskarżenie przeciwko członkom zarządu Otwartych Klatek, zarzucając aktywistom zniesławienie. Jak twierdził, materiały nie pochodziły z fermy w Pawłowie.
Po trwającym cztery lata procesie, w styczniu 2018 roku zapadł wyrok: sędzia uznał dowody za przekonywujące na tyle, że nie można mieć wątpliwości co do autentyczności nagrań. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku Rajmund Gąsiorek zdecydował się na kolejny krok - wniósł prywatny akt oskarżenia przeciwko obrońcom zwierząt dotyczący wtargnięcia na jego fermę. Oskarżeni aktywiści złożyli wyjaśnienia, w których nie zaprzeczali, że to oni są autorami zdjęć i filmów z fermy w Pawłowie.
Naszą intencją nie było działanie na czyjąś szkodę, lecz ujawnienie prawdy o realiach funkcjonowania ferm norek, a więc działanie w imię niezwykle ważnego interesu społecznego, jakim jest ochrona zwierząt – tłumaczy Paweł Rawicki ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Kiedy inspekcja weterynaryjna z uwagi na ograniczone zasoby ludzkie i finansowe nie jest w stanie dobrze chronić zwierząt, czujemy się zobowiązani do ujawniania nieprawidłowości na fermach – dodaje.
Sąd uznał, że obrażenia zwierząt nie były wynikiem pracy Rajmunda Gąsiorka. Powołując się na legalność fermy, podkreślił, że hodowcy nie można winić za to, że zwierzęta się okaleczają. Dodatkowo uznał, że aktywiści powinni zwrócić się o pomoc do odpowiednich organów, które przeprowadzają kontrole (zapowiedziane). Wymiar kary to warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres jednego roku. Sąd nie przychylił się do zarzutów oskarżyciela, że aktywiści działali dla własnego zysku – choć działanie według sądu było bezprawne, to aktywiści kierowali się troską o zwierzęta.
Sąd wskazał, że istnieją odpowiednie organy kontroli, do których można się zwracać – jednak jak wiemy, zapowiedziane kontrole na fermach prawdopodobnie nie wykażą zaniedbań, które odkryliśmy podczas naszych śledztw – komentuje Paweł Rawicki – Najważniejsze natomiast jest dla nas w tym wyroku to, że po raz kolejny mogliśmy pokazać, że zdjęcia i filmy, które opublikowaliśmy w 2013 roku, rzeczywiście pochodziły z fermy norek Rajmunda Gąsiorka. Autentyczność naszych nagrań nie ulega wątpliwości. Naszym celem nie jest walka z Rajmundem Gąsiorkiem czy też z fermą w Pawłowie, lecz zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. To śledztwo z pewnością przybliżyło ten cel – dodaje.
Aktywiści zapowiadają odwołanie się od wyroku.
 
 

 
 
O Stowarzyszeniu Otwarte Klatki
Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Otwarte Klatki mają również zagraniczne oddziały na Litwie, Ukrainie, w Estonii i Wielkiej Brytanii, znane pod szyldem Open Cages. Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami z całego świata, w ramach koalicji Fur Free Alliance i Open Wing Alliance.

7baf235a36d87c2baa67ecfd0d6f646e


Otwarte Klatk| Open Cages

125ml milk

7baf235a36d87c2baa67ecfd0d6f646e
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

działali własnego według bezprawne, kierowali zwierzęta. – odkryliśmy wskazał, istnieją odpowiednie organy kontroli, jednak wiemy, zapowiedziane prawdopodobnie wykażą zaniedbań, śledztwo systemowych pewnością Litwie, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Wrocław. Otwarte również zagraniczne oddziały Ukrainie, Częstochowa, Estonii Wielkiej Brytanii, szyldem Cages. współpracuje organizacjami całego świata, koalicji Alliance Alliance. Otwarte Gdańsk, Bydgoszcz, przybliżyło dokumentowanie dodaje. Aktywiści zapowiadają odwołanie wyroku.         O Stowarzyszeniu Klatki Stowarzyszenie powstało zapobiegać cierpieniu poprzez wprowadzanie zwrócić społecznych, warunków Bielsko-Biała, przemysłowego edukację promującą pozytywne postawy zwierząt. działają terenie całej Polski oddziałów, takich miastach odpowiednich dobrze powinni Otwartych skandaliczne warunki zainicjowały publiczną debatę branży futrzarskiej odpowiedzi oskarżenie członkom zarządu Klatek, Zdjęcia zarzucając zniesławienie. twierdził, materiały Pawłowie. Po trwającym cztery procesie, styczniu zapadł wyrok: sędzia ujawniające Futerkowych. dowody wtargnięcie   Wczoraj popołudniu nastąpiło rozstrzygnięcie wytoczonej właściciela który przegraniu zniesławienie oskarżył obrońców roku.   W Zwierząt listopadzie opublikowało wyniki śledztwa wielkopolskie) należącej obecnie prezesa Polskiego Związku Hodowców Producentów uznał przekonywujące Dodatkowo zobowiązani ochrona tłumaczy inspekcja weterynaryjna ograniczone zasoby ludzkie finansowe stanie chronić czujemy ujawniania interesu nieprawidłowości dodaje. Sąd obrażenia wynikiem Powołując legalność fermy, podkreślił, hodowcy winić zwierzęta okaleczają. społecznego, ważnego wątpliwości wyjaśnienia, autentyczności nagrań. Jeszcze ogłoszeniem zdecydował prywatny oskarżenia obrońcom dotyczący wtargnięcia Oskarżeni złożyli zaprzeczali, niezwykle autorami zdjęć filmów Pawłowie. – Naszą intencją czyjąś szkodę, prawdy realiach funkcjonowania norek, Klatki | Open Cages
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »