REKLAMA

Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów

 


Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay) 1W 2020 r. za wywóz śmieci zapłacimy znacznie więcej, nawet kilkadziesiąt lub kilkaset procent, zwłaszcza gdy ich nie posegregujemy. Selektywna zbiórka odpadów dziś to już nie tylko dbałość o środowisko, ale także własny rachunek ekonomiczny. Warto zatem wiedzieć, jak we właściwy sposób pozbywać się śmieci.

 
Z regulacji Unii Europejskiej wynika, że od 2020 roku do ponownego przetworzenia ma trafiać co najmniej 50 proc. odpadów pochodzących z gospodarstw domowych – „przynajmniej takich jak papier, metal, plastik i szkło”. Przepisy dotyczą krajów członkowskich, w tym Polski. Jednakże, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jeszcze w 2018 roku poziom selektywnie zebranych śmieci z naszych domów i mieszkań wynosił zaledwie 31,8 proc.
Próba realizacji ambitnego celu jest wspomagana przez działania państwa. W lipcu 2017 roku zaczął obowiązywać Jednolity System Segregacji Odpadów. Zgodnie z jego zasadami, śmieci dzielone są na cztery główne grupy (frakcje): papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz bio. Pojemników przeznaczonych na odpady może być jednak więcej – dopuszcza się selekcję szkła na bezbarwne i kolorowe. To, co nie może zostać przyporządkowane do żadnej z grup, musi trafić do pojemnika z odpadami zmieszanymi.


Co do czego, czyli jak wyrzucać śmieci
Część osób nie segreguje śmieci, błędnie uważając, że jest to kłopotliwa czynność. Tymczasem, wystarczy stosować się do jednej, głównej zasady podziału – należy oddzielać surowce nadające się do powtórnego wykorzystania od tych, które powinny trafić do utylizacji.


W przypadku metali i tworzyw sztucznych, recyklingowi podlegają przede wszystkim opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), plastikowe butelki i torby, zakrętki, opakowania po środkach czystości i kosmetykach czy puszki po żywności. Z kolei jako papier należy kwalifikować opakowania z kartonu i tektury, a także szeroko rozumianą makulaturę – gazety, czasopisma, zadrukowane kartki czy ulotki. Trzeba natomiast pamiętać, by nie wrzucać do pojemników na papier ręczników papierowych, papieru powleczonego folią lub po prostu mocno zabrudzonego (np. tłuszczem).


W kontekście segregowania szkła sprawa jest jeszcze prostsza – kosze przeznaczone są na butelki i słoiki po napojach oraz żywności, a także pojemniki po kosmetykach (jeżeli nie są trwale połączone z innymi surowcami). Co ważne, wyrzucane odpady nie muszą być umyte, gdyż i tak w sortowni są poddawane takiemu procesowi. Do przetworzenia nie nadają się wyroby porcelanowe, lustra czy szyby okienne. Odpady biodegradowalne to z kolei resztki jedzenia, gałęzie, kwiaty i niezaimpregnowane drewno. Nie należy jednak wrzucać do tego rodzaju pojemników np. kości i odchodów zwierząt oraz płyt wiórowych.


– To, czego nie wolno umieszczać w koszach czterech głównych frakcji, z reguły powinno znaleźć się w pojemnikach na odpady zmieszane. Nie można jednak zapomnieć o konieczności odrębnej utylizacji odpadów niebezpiecznych, takich jak zużyte baterie, świetlówki i sprzęt AGD/RTV czy lekarstwa po upływie daty ważności. Tego typu rzeczy mogą zostać oddane w specjalnie wyznaczonych miejscach (sklepy i apteki), a także gminnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – tłumaczy Dawid Okrój z Amest Sp. z o.o.


W przypadku braku pewności, co do właściwego przeznaczenia danego odpadu, warto odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Klimatu, na której znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące segregacji.


Segregacja bez tajemnic
Według obowiązujących wytycznych, pojemnik każdej frakcji odpadów musi mieć inny kolor. W tym aspekcie nie ma miejsca na dowolność: papier (niebieski), metale i tworzywa sztuczne (żółty), szkło (zielony, a jeżeli osobno zbierane jest szkło bezbarwne, taki kubeł musi mieć kolor biały), bio (brązowy). Termin, jaki samorządy mają na wymianę pojemników, to 30 czerwca 2022 roku. – Jednolity System Segregacji Odpadów pomoże we właściwym segregowaniu śmieci, a to niezwykle istotne, by ich jak największa ilość trafiała do recyklingu. Dzięki temu możliwe jest powtórne, bezpieczne wykorzystanie surowców, które w inny sposób nie tylko zostałyby zmarnowane, ale także stanowiłyby problem pod kąstem ochrony środowiska. Trzeba bowiem pamiętać, że i tak część śmieci nie nadaje się do odzysku i musi znaleźć się na składowisku odpadów lub zostać zutylizowana w spalarni – przypomina Dawid Okrój z Amest Sp. z o.o.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay) 1
powtórne, wykorzystanie Termin, bowiem spalarni zutylizowana składowisku odzysku nadaje część środowiska. surowców, ochrony kąstem problem stanowiłyby zmarnowane, zostałyby samorządy (brązowy). (jeżeli której tajemnic Według segregacji. Segregacja dotyczące wytyczne szczegółowe znajdują Klimatu, wytycznych, Ministerstwa internetową stronę odwiedzić odpadu, danego obowiązujących pojemnik biały), (żółty), kubeł bezbarwne, zbierane osobno jeżeli (zielony, sztuczne każdej (niebieski), dowolność: miejsca aspekcie kolor. frakcji trwale żywności, pojemniki Europejskiej pozbywać przeznaczonych Pojemników śmieci.   Z sztuczne, regulacji (frakcje): selekcję główne cztery dzielone zasadami, Zgodnie Odpadów. dopuszcza właściwy ponownego zmieszanymi. Co rachunek segreguje osób śmieci Część wyrzucać czego, odpadami bezbarwne pojemnika ekonomiczny. żadnej przyporządkowane wiedzieć, kolorowe. wynika, obowiązywać uważając, dotyczą danych według Jednakże, Polski. członkowskich, krajów Przepisy Urzędu szkło”. plastik metal, najmniej pochodzących „przynajmniej Głównego Statystycznego, zaczął zaledwie państwa. wspomagana ambitnego realizacji Próba wynosił trafiać mieszkań domów naszych zebranych selektywnie poziom błędnie kłopotliwa gospodarstw gazety, natomiast procent, ulotki. kartki zadrukowane czasopisma, makulaturę kilkadziesiąt rozumianą szeroko tektury, kartonu kwalifikować zwłaszcza kilkaset więcej, puszki kontekście napojach słoiki przeznaczone prostsza sprawa segregowania tłuszczem). W ręczników zabrudzonego prostu folią powleczonego papieru papierowych, żywności. posegregujemy. czynność. własny środowisko, wykorzystania powtórnego nadające surowce oddzielać podziału utylizacji. W zasady głównej jednej, stosować wystarczy Tymczasem, powinny dbałość czystości kartony środkach zakrętki, torby, Selektywna plastikowe napojach), wielomateriałowe metali zbiórka wszystkim przede podlegają recyklingowi sztucznych, tworzyw przypomina
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »