REKLAMA

„EKOiści” – radiowa Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

 

8FX7Rj3WDJxBIAAAAASUVORK5C

„EKOiści” to projekt edukacyjno-muzyczny, którego głównym założeniem jest promowanie przyjaznych środowisku zachowań. Składają się na niego audycje, konsultacje ekologiczne i koncerty.  Akcja odbędzie się 8 listopada w Warszawie, 29 listopada w Krakowie i 11 grudnia w Katowicach. Eko-ambasadorami cyklu zostali: Marta Zalewska, Szpilersi i Funk da System.

Celem projektu jest edukacja ekologiczna słuchaczy poprzez eko konsultacje i warsztaty z ekspertami, audycje specjalne, poruszające temat ekologii w różnych aspektach życia oraz koncerty wszystko to pod wspólnym hasłem „EKOiści”. W ramach akcji poruszane będą takie zagadnienia, jak: segregowanie odpadów, minimalizowanie produkcji odpadów – zwłaszcza plastiku, życie w duchu „zerowaste”, ograniczanie konsumpcyjnego stylu życia, ograniczanie zużycia energii, korzystanie z transportu publicznego, zachęcanie do postawy „naprawianie zamiast kupowania”.

Już 8 listopada o godzinie 9.00 na antenie Czwórki Karina Terzoni podejmie temat „zero waste” w kuchni i porozmawia z Sylwią Majcher, autorką książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia ZERO WASTE po polsku”, współautorką bloga www.kuchniawformie.pl.

O godzinie 10.00 audycja „Eko miasto”, czyli o tym, jakie ekologiczne rozwiązania znajdziemy w miastach, w których odbywa się akcja „EKOiści”. Jako pierwsza pod lupą znajdzie się Warszawa. W ramach audycji także „Ekoiści – Rozmowa Klimatyczna”. Gościem Katarzyny Dydo-Rosłoń będzie Marta Anczewska z WWF, która opowie między innymi o zmianach klimatycznych, wyjaśni, które działania mają największy, negatywny wpływ na klimat i co możemy zmienić, by szkodzić mniej.

Po południu, o godz. 16.00, stacjonarne warsztaty „Domowe środki czystości bez chemii” poprowadzi Joanna Baranowska, ekspertka od ekologii, autorka bloga „Organiczni Baranowscy” (organiczni.eu). Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy dowiedzą się, czego można używać w domu do sprzątania, żeby być eko i nie wydać majątku, dlaczego nie łączyć sody z octem, samodzielnie przygotują detergenty: proszek do prania, kostki do zmywarki i kostki do toalety. (Chętni do wzięcia udziału powinni przynieść szczelne pojemniczki na detergenty oraz foremki na lód w formie kostek – silikonowych lub plastikowych). Warsztaty odbędą się w siedzibie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie. Udział jest bezpłatny, wejściówki są rozdawane na antenie Czwórki już od 4 listopada.

Na zakończenie eko-dnia Damian Sikorski zaprasza na koncert Marty Zalewskiej, a następnie rozmowę z artystką na temat ekologii we współczesnej muzyce, planów artystycznych wokalistki oraz jej nowego eko-singla, nad którym obecnie pracuje. Koncertu będzie można wysłuchać na antenie w ramach audycji „Będzie Głośno” o godz. 18.00 oraz w studiu Czwórki. Wejściówki są rozdawane na antenie od 4 listopada.

Kolejne odsłony „EKOistów” odbędą się w Krakowie (29 listopada), gdzie odbędzie się koncert zespołu Szpilersi oraz w Katowicach (11 grudnia), gdzie zagra grupa Funk Da System.

Czwórka zaprasza także do słuchania nowej, stałej audycji ekologicznej: od 1 października we wtorki w godz. 14.00-15.00 „Ratujemy świat”. Prowadząca Katarzyna Dydo-Rosłoń wraz z zaproszonymi gośćmi będzie wyjaśniać procesy niszczące Ziemię i środowisko naturalne i wskazywać sposoby, w jaki każdy może temu przeciwdziałać: małymi krokami przestawić się na ekologiczny tryb życia.

Czwórki można słuchać na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.


Marta Zalewska – wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i liderka zespołu, w którym śpiewa i gra na gitarze. Jesienią 2018 roku Marta została laureatką konkursu Czwórki Polskiego Radia: „Wydaj płytę z Będzie Głośno”. Dzięki wygranej, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się jej debiutancki, autorski album – „Marta Zalewska”. Wokalistka jest laureatką konkursu „Męskie Granie Young”, dzięki któremu wystąpiła na 10-tej, jubileuszowej trasie Męskie Granie 2019. We wrześniu br. razem z zespołem wystąpiła na jednym z największych festiwali muzycznych w Skandynawii – „Live At Heart” w Szwecji. Artystka od dziecka fascynuje się latami 60-tymi XX wieku i ruchem hipisowskim. Mimo, że muzyczne zainteresowania Marty Zalewskiej są bardzo szerokie, na jej debiutanckim krążku wyraźnie słychać wpływ twórczości ulubionych artystów epoki dzieci-kwiatów.

 „Będzie Głośno!” to jedyny w Polsce program radiowy, który umożliwia nieznanym muzykom dotarcie ze swoimi kompozycjami do szerokiej publiczności. Zespoły, które zgłaszają się za pośrednictwem strony czworka.online zapraszane są do audycji na żywo, aby zaprezentować się zarówno w rozmowie, jak i w mini koncercie akustycznym. Ich utwory zamieszczane są na liście przebojów „Będzie Głośno!”. Słuchacze Czwórki codziennie oddają głosy na artystów, którzy najbardziej przypadli im do gustu.


 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

8FX7Rj3WDJxBIAAAAASUVORK5C
debiutancki, ukazał Muzycznej Agencji jednym festiwali słychać hipisowskim. wyraźnie krążku debiutanckim szerokie, bardzo Zalewskiej zainteresowania muzyczne ruchem muzycznych 60-tymi latami fascynuje dziecka Artystka Szwecji. Heart” „Live Skandynawii planów listopada. Na współczesnej którego kuchni waste” „zero podejmie Terzoni Karina edukacyjno-muzyczny, kupowania”. Już Sylwią zamiast „naprawianie postawy zachęcanie publicznego, transportu korzystanie energii, porozmawia Majcher, życia, miasto”, Warszawa. znajdzie pierwsza odbywa których miastach, znajdziemy rozwiązania „Eko autorką audycja www.kuchniawformie.pl. O współautorką polsku”, Kuchnia marnuję. „Gotuję, książki zużycia konsumpcyjnego „Ekoiści zostali: ekspertami, słuchaczy ekologiczna edukacja projektu System. Celem Zalewska, Eko-ambasadorami specjalne, Katowicach. grudnia Warszawie, promowanie koncerty.  audycje, Składają zachowań. audycje poruszające „zerowaste”, zagadnienia, życie plastiku, zwłaszcza odpadów produkcji minimalizowanie odpadów, segregowanie będą różnych poruszane głównym hasłem wspólnym wszystko założeniem koncerty aspektach projekt Rozmowa artystką toalety. pojemniczki szczelne przynieść powinni udziału wzięcia (Chętni zmywarki foremki prania, proszek detergenty: przygotują samodzielnie octem, łączyć dlaczego detergenty lód wydać wejściówki rozmowę następnie Zalewskiej, Sikorski Damian eko-dnia zakończenie środowisku bezpłatny, formie Udział Warszawie. Niepodległości siedzibie Warsztaty plastikowych). silikonowych kostek majątku, sprzątania, Klimatyczna”. klimatycznych, zmienić, możemy klimat negatywny największy, wyjaśni, zmianach mniej. Po innymi między opowie która Anczewska   „EKOiści” Katarzyny Gościem szkodzić południu, używać ekologii, dowiedzą uczestnicy spotkania dwugodzinnego Podczas (organiczni.eu). Baranowscy” „Organiczni ekspertka 16.00, Baranowska, Joanna poprowadzi chemii” czystości środki „Domowe stacjonarne gustu.  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »