REKLAMA

5 PROSTYCH ZASAD JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ


water stewardship homepageWoda zajmuje ponad 70% powierzchni naszej planety. Jest źródłem życia i składnikiem wszystkich żywych organizmów. Mimo, że jej brak może wydawać się odległy, okazuje się, że ta wizja jest coraz bardziej realna. W ciągu ostatnich 25 lat ilość wody pitnej na jednego mieszkańca spadła aż o 26%. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas, każdego dnia, w swoim małym świecie, może pomóc zatroszczyć się o jej zasoby.


Gdyby z istniejących oceanów, mórz, jezior, rzek, lodowców oraz z tej niewidocznej, podziemnej wody zrobić oddzielną kulę, miałaby ona średnicę w linii prostej jak z Warszawy do Paryża. Jednak gdy usuniemy z tej kuli wodę słoną, zostanie jedynie 160 kilometrów, a należy pamiętać, że nie każda woda słodka zdatna jest do picia. To niewiele, ale taka ilość wody musi wystarczyć na zaspokojenie potrzeb całej populacji ludzkiej. Mowa tu nie tylko o minimum 1,5 litra płynu, który człowiek powinien przyjmować codziennie, ale również o wodzie wykorzystywanej przy produkcji, rolnictwie czy przemyśle. Zasoby wody pitnej kurczą się błyskawicznie, podczas gdy ludzi na Ziemi przybywa i mają oni coraz większe potrzeby.


Już w latach 90. czołowi naukowcy, w tym zdobywcy Nobla, wystosowali manifest, w którym apelowali w sprawie ginących zasobów wodnych. 25 lat później, mimo rosnącej świadomości społecznej, zasoby wodne zmniejszyły się diametralnie o ponad 1/4. Deficyt wody może być najpoważniejszym problemem świata w XXI wieku.


Z roku na rok przybywa akcji społecznych mających na celu jej oszczędzanie i rozsądne gospodarowanie tym cennym surowcem. O zasoby wodne dbają nie tylko instytucje i wielkie firmy, ale już teraz coraz więcej jednostek – świadomych mieszkańców naszej planety. Firma Nestlé, która także szczególnie dba o jej zasoby, przypomina jak w codziennym życiu, niewielkim wysiłkiem możemy przyczynić się do jej oszczędzania – dla nas i dla przyszłych pokoleń.


5 PROSTYCH ZASAD JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ
1. Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów. Do tej czynności , którą powtarzamy kilka razy dziennie, potrzebujemy jedynie połowy kubeczka wody. Nie zakręcając kranu zużywamy każdorazowo nawet 2 litry. Zakładając, że zęby myjemy 2-3 minuty zużywamy tyle wody, ile każdego dnia powinien wypić dorosły człowiek.
2. Szybki prysznic zamiast długiej kąpieli wpływa nie tylko dobrze na poziom nawilżenia skóry, ale również na zużycie wody. Unikając kąpieli w wannie wypełnionej wodą, oszczędzamy mniej więcej tyle wody, ile potrzebuje człowiek spożyć w ciągu trzech miesięcy (minimum 1,5 l wody dziennie w czystej postaci). Jeśli trudno jest zrezygnować z gorących kąpieli – napełnij wannę w 1/3 pojemności, Poziom wody i tak podniesie się po wejściu do wanny.
3. Wodę można oszczędzać także podczas codziennego zmywania – istnieją dwa sposoby. Zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą ,napuść wodę do komory zlewu. Dobrym rozwiązaniem, również w kwestii oszczędności domowego budżetu, może okazać się inwestycja w zmywarkę. W nowszych zmywarkach istnieje możliwość skorzystania z programu ekologicznego, który pozwoli zaoszczędzić nawet 5 razy więcej litrów wody niż regularne mycie ręczne.
4. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj wtedy, kiedy jest ona w pełni załadowana – to pozwoli oszczędzić nie tylko wodę, ale wygeneruje oszczędności finansowe. Warto również zapoznać się z instrukcją użytkownika i zweryfikować ,czy urządzenie posiada opcję pracy „1/2”.


5. Warto zbierać deszczówkę, chociażby po to, żeby używać jej do podlewania roślin w gospodarstwie. To naturalna i najprostsza metoda pozyskiwania wody, która spada nam prosto z nieba.

O zasoby wodne dba też coraz więcej pracodawców, którzy nie tylko edukują swoich pracowników, ale też sami wprowadzają innowacyjne rozwiązania mające na celu oszczędzanie wody. W Nestlé woda odgrywa kluczową rolę – firma wykorzystuje ją min. do czyszczenia i przygotowania surowców oraz w urządzeniach chłodzących.
„Zdajemy sobie sprawę jak ważnym problemem stają się malejące zasoby wodne na świecie. Dlatego zachęcamy, apelujemy i sami dajemy przykład, jak można oszczędzać wodę. Na całym świecie nieprzerwanie prowadzimy prace nad i usprawnieniami w tym zakresie. W samej Polsce, w 4 zakładach Nestlé, w latach 2012-2017 zredukowaliśmy zużycie wody do produkcji aż o 19%. Ponadto do 2020 roku planujemy globalnie zmniejszyć  zużycie  wody o 35% na tonę produktu w porównaniu z 2010 rokiem.. Mamy nadzieję, że wspólnie i każdy z osobna podejmiemy odpowiednie działania, aby przyczyniać się do poprawy sytuacji na szeroko pojętej planecie” – mówi Mariola Raudo, Kierownik Działu Spraw Korporacyjnych i PR,  Nestlé Polska


W fabrykach Nestlé w Polsce zainstalowane są precyzyjne wodomierze, dzięki czemu firma ma pełną kontrolę nad zużyciem wody podczas procesu produkcji. W każdym zakładzie wprowadzono też instrukcję „Mapowanie wody i ocena szans” – obejmuje ona tworzenie tak zwanych map wody w fabryce. Pracownicy Nestlé biorą udział w regularnych szkoleniach w tym obszarze, w ramach Systemu Zarządzania Nestlé (NEMS - Nestlé Environment Management System), aby w pełni korzystać z dostępnych rozwiązań i przekładać zdobytą wiedzę w codzienną praktykę.
Nestlé od kilku lat organizuje także szkolenia edukacyjne dla dzieci w szkołach podstawowych z zakresu ochrony zasobów wodnych i prawidłowego nawodnienia organizmu.


 


O Nestlé
Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia z portfolio ponad 1500 produktów i prawie 70 marek, w tym m.in.: NESCAFĒ, WINIARY, GERBER, PRINCESSA, KIT KAT, LION, NESQUIK, NAŁĘCZOWIANKA oraz PURINA. Nestlé działa na polskim rynku od ponad 20 lat. Firma zatrudnia aktualnie 5000 pracowników w 8 lokalizacjach. W 2016 roku sprzedaż Nestlé w Polsce osiągnęła ponad 3 mld zł.

 

 

838ml milk

water stewardship homepage
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

„Mapowanie instrukcję wprowadzono zakładzie każdym produkcji. procesu programu bieżącą możliwość płynu, kurczą Zasoby przemyśle. rolnictwie produkcji, wykorzystywanej wodzie codziennie, przyjmować minimum większe ludzkiej. populacji całej potrzeb zaspokojenie wystarczyć niewiele, picia. zdatna błyskawicznie, potrzeby. Już każda później, wieku. Z świata najpoważniejszym Deficyt diametralnie zmniejszyły społecznej, świadomości rosnącej wodnych. czołowi ginących sprawie apelowali którym manifest, wystosowali Nobla, zdobywcy naukowcy, słodka pamiętać, mających odległy, małym Pamiętajmy spadła mieszkańca jednego ostatnich realna. bardziej okazuje wydawać pomóc organizmów. żywych wszystkich składnikiem życia źródłem powierzchni zajmuje Woda świecie, zatroszczyć należy miałaby kilometrów, zostanie słoną, usuniemy Jednak Paryża. Warszawy prostej średnicę kulę, zasoby. Gdyby oddzielną zrobić podziemnej niewidocznej, lodowców jezior, mórz, oceanów, istniejących społecznych rozsądne istnieje (minimum wannę napełnij gorących zrezygnować trudno Jeśli postaci). czystej dziennie miesięcy Poziom trzech spożyć potrzebuje oszczędzamy wodą, wypełnionej wannie Unikając skóry, pojemności, podniesie poziom Dobrym zmywarkach nowszych zmywarkę. inwestycja okazać budżetu, domowego kwestii rozwiązaniem, zlewu. wejściu komory ,napuść naczynia Zamiast sposoby. istnieją zmywania codziennego wanny. nawilżenia dobrze gospodarowanie zasoby, przyszłych oszczędzania przyczynić możemy wysiłkiem niewielkim życiu, codziennym przypomina szczególnie WODĘ 1. mieszkańców świadomych jednostek firmy, wielkie instytucje dbają surowcem. cennym pokoleń. 5 Zakręcajmy wpływa Zakładając, długiej zamiast prysznic Szybki człowiek. 2. dorosły wypić minuty myjemy litry. zębów. każdorazowo zakręcając kubeczka połowy potrzebujemy dziennie, powtarzamy którą czynności zł.    
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »